Uzman isimden beklenen İstanbul depreminde Kocaeli için kritik dikkat

0
7
Uzman isimden beklenen İstanbul depreminde Kocaeli için kritik dikkat
Uzman isimden beklenen İstanbul depreminde Kocaeli için kritik dikkat

Prof. Dr. Bülent Oruç, mümkün İstanbul depreminde, 17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999 depremlerinde fena inşa stoku kullanılmış ‘bezginlik’ binaların yıkılma olasılığının yüksek olduğunu vurguladı. Kocaeli’nin aktif fayların üzerinde olduğuna uyarı çeken Oruç, “Deprem anına karşın birtakım adımlar atmamız gerekiyor. Yapılacak işlemler içerisinde en önemlisi özellikle yapı envanter bilgisinin çıkarılması ve lokal zemin koşullarının fazla detaylı bir şekilde belirlenmesi gerekiyor. Aslında burası faylarla örtülü bir ortam” dedi.

‘DOĞAYLA İNATLAŞMAK IÇTEN DEĞİL’

Doğayla barıştırma halinde olmanın gerekliliğine değinen Prof. Dr. Oruç, “Kocaeli Körfezi’ne baktığınız süre, çevresinde dağlar var, dolayısıyla açılma bölgesi gelişmiş ve besbelli bir çanak oluşmuş. Bunları da etkin faylar meydana getiriyor. Aktif fayların bu coğrafyanın şekillenmesinde, genç sedimentlerin birikmesinde ve toprağın bereketli olmasında katkıları var. Bizim bu fayların faydasını anlamamız gerekiyor. Zararını da önlemek için aklımızı ve bilimi kullanarak riski azaltma projeleri geliştirmemiz gerekiyor. Bizim doğayla savaş halinde değil, barıştırma halinde olma konularını araştırmamız lüzumlu. Doğayla inatlaşmak doğru değildir. Sonuçta bunun daima yenileni insan olur. Bunu biyolojik afetlerde, sellerde, taşkınlarda, iklim değişikliğinde ve depremde görebiliyoruz. Doğayla barış içinde olmanın yolu da şu, aklın ve bilimin ışığında, fayların üreteceği depremlere aleyhinde, dayanıklı yapılar yapı edip dürüst zeminler seçmek gerekir” diye konuştu.

Prof. Dr. Oruç, muhtemel bir depremde Kocaeli’deki binaların yıkılma olasılığına uyarı çekerek, şöyle konuştu:

“17 Ağustos depreminden daha sonra Kocaeli’deki binalarda haliyle dermansızlık oluştu. Muhtemel İstanbul depremi yaşanacak. 1939 Erzincan depreminden bu yandan bin 500 kilometrelik Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde depremler batıya içten seyretti. Kuzey Anadolu fay hattının batıya doğru bir göç etme tarzı var. İzmit Körfezi’nin doğusuna kadar dayandı, böylece İstanbul’da bir yer sarsıntısı bekliyoruz. 1894 yılında Adalar kolu dediğimiz fay kolunda olmasını beklediğimiz muhtemel bir depremde Kocaeli’deki binaların yıkılma olasılığı fazla yüksek. Binalar ağır zarar alacak demiyorum, yıkılma olasılığından bahsediyorum.”

‘GÜVENLİ HAYAT ALANLARI HAYATA GEÇİRİLMELİ’

Oruç, şehirsel dönüşümün hızlandırılması ve güvenli yaşam alanlarının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Yaygın görünüm, İstanbul depreminin, Kuzey Anadolu fay hattının Marmara Denizi içindeki Çınarlık çukurluğu kuzeyini denetleyici Adalar kolu, Orta Marmara kolu ve Ganos kolundan biri üstünde ve yakın zamanda olacağıdır. Bilhassa Adalar kolu ve Ganos kolunun güçlü kabuk dayanım modeline karşılık geldiği ve yok edici depremin bu iki koldan biri üzerinde meydana geleceği yönünde fikirler vardır. dahası 1894 yılında Adalar kolu civarında meydana gelen yok edici İstanbul depremi dikkate alındığında, yeni bir yok edici depremin meydana gelme olasılığını yüksek görüyoruz. Bu durumda İstanbul’a yakınlığı sebebiyle Kocaeli’nin de etkileneceği açıktır. Bilhassa 1999 depremlerinden sonra güçlendirildiği söylenen orta hasar binaların ve ‘yorgun’ binaların yıkılma olasılığını yüksek görüyoruz. bu nedenle şehirsel mutasyon sürecini hızlandırarak, tehlikesiz yaşam alanlarının bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here