Uzmanından 12 yaş üzeri çocuklar için ‘aşı’ çağrısı

0
2
Uzmanından 12 yaş üzeri çocuklar için 'aşı' çağrısı
Uzmanından 12 yaş üzeri çocuklar için 'aşı' çağrısı

SBÜ Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nde şu an Covid-19 nedeniyle yatan 12 hasta bulunduğunu, 8’inin 12 yaş ve üzeri, 4’ünün ise 1 yaş altı olduğunu bildiren Prof. Dr. Devrim, “12 yaş üstündeki çocuklarda yetişkine aynı akciğer tutulumları ile giden, epeyce uzun süre yatış gerektiren Covid-19 enfeksiyonlarını görüyoruz. 12 yaş üstü çocukları gözetmek için aşının mutlaka yapılmasını öneriyorum” diye konuştu.

‘AŞILAR GÜVENLİ’

Hastanede çare görebilen 12 yaş üstündeki çocukların yüzde 80’inin aşısız olduğunu belirten Prof. Dr. Köklü Değişiklik, aşı randevusu alıp erteleyenler ya da yapılmasına fırsat olmadan virüs tuzak çocuklarla sık karşılaştıklarını dile getirdi. Ihtilal, “1 yaş altındaki çocukları gözetmek için aşı değil fakat 12 yaş üstü çocukları korumak elimizde. Aşılar oldukça tehlikesiz. Özellikle 12 yaş üstü çocukları korumak için aşının mutlaka yapılmasını öneriyorum. Önerilerimi kendim de uyguluyorum. Çocuklarım 12 yaş aşağıda. Çalışmalar devam ediyor. Öneriler gelirse ve aşı endikasyonu onların yaş grubuna da inerse kendi çocuklarıma da aşı yaptırırım. Aşı bizim için en önemli silahlardan biri. Hijyen, maske ve uzaklık kuralları halen devam ediyor. Bilhassa 12 yaş üzerinde çocukları okullara gönderirken bu kurallara uyulmasını sağlayalım ve mutlaka aşılamayı hızlandıralım” dedi. 

‘YÜZ YÜZE EĞİTİM İÇİN AŞI MUTLAKA OLUNMALI’

Covid-19 sonrası çoğunlukla 15 günden itibaren yüksek ateş, kalp tutulumu ya da solunum güçlüğü gibi durumların gelişebildiğini kaydeden Prof. Dr. Devir, ‘MIS-C’ adı verilen bu sendromun 15’inci günden itibaren veya 1-2 ay içinde ortaya çıkabileceğini söyledi. Bu sendroma sahip hastalarda yoğun bakıma gidiş oranlarının daha yüksek olduğunu gösteren Köklü Değişiklik, özellikle yürek yetmezliği gibi kalbin kaslarını tutan bu sendromun en ince ayrıntısına kadar Covid-19 geçirmiş çocuklarda görüldüğünü vurguladı.

Prof. Dr. Devir, “1 yaş altındaki hastalar bilhassa gıda güçlüğü, yüksek alev, kilo alamama ve benzer solunum problemleriyle geliyor ama onlarda 12 yaş üstündeki çocuklar gibi akciğer bulgularını çok artı görmüyoruz. Bilhassa 1 yaş altı çocuklarda genel bir halsizlik, alev ve beslenememe problemlerini görüyoruz. Yüz yüze eğitimin devam etmesi için tüm öğretmenlerin aşılanmasını öneriyoruz. Bilhassa velilerimizin de rol model olarak aşılamaya destek olmalarını istiyoruz çünkü yüz yüze eğitimin devam etmesi için 12 yaş üstü çocukların mutlaka aşılanması lüzumlu” diye konuştu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here