Uzmanlar uyarıyor, dikkat! Bir evlilikte bu sorun varsa ayrılık yakın demektir!

Uzmanlar uyarıyor, dikkat! Bir evlilikte bu sorun varsa ayrılık yakın demektir!

ABONE OL
Ağustos 9, 2023 03:00
Uzmanlar uyarıyor, dikkat! Bir evlilikte bu sorun varsa ayrılık yakın demektir!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evliliklerin azaldığı boşanmaların arttığına dair haberler sık sık gündeme geliyor. Ne oldu da evlilik bu kadar süratli bitmeye başladı? Uzmanlar evlilikteki temel meselelerden birinin ‘güç savaşı’ olduğunu belirtiyor. Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız bahis hakkında kıymetli bilgiler verdi.

Üçyıldız’ın husus hakkındaki açıklamaları şu halde:

Çiftler vakit içerisinde evliliklerini bir güç gösterisi haline dönüştürebilmektedir. Haksızı aramak, sorunu çözmekten daha çok haklı olduğunu kanıtlamaya çalışmak üzere davranışlarla evlilik dönüşüme uğramaya başlar.

Evlilikte güçlü ve haklı olmak için yapılan davranışların yarısı keyifli olmak ve memnun etmek için yapılabilse her şey çok daha sağlıklı olabilir. Zira sıhhatsiz münasebetlerin bir kazananı değil iki kaybedeni vardır. Eşler birbirini rakip olarak değil birebir grubun üyeleri olarak görmelidir.

Evliliklerde bayan ve erkek yaşanan durumlar karşısında haklı, güçlü ve kazanan olmak için birçok yola başvurmaktadır. Evliliklerde ki güç savaşının en kıymetli göstergesi ise daima tenkit ve suçlamaların olmasıdır.

Suçlamanın nedeni bağlantıdaki denetimi ele geçirmeye çalışmaktan, tenkidin nedeni ise eşini yönetmek istemektendir. Ancak bu sıhhatsiz bir durumdur. Zira güç savaşının var olduğu evliliklerde hususun ne olduğu kıymetli değil kimin haklı çıktığı kıymetlidir. Meğer evlilik, bir olabilmektir.

Çiftler haklı olmaktan daha çok tahlil odaklı, birbirlerini suçlamadan sorunu nasıl ortadan kaldırabileceklerine dair adımlar atmalıdır. Evlilik biz olabilmekken, ben telaffuzları içermemelidir. Çiftler ne yapacaklarını, nasıl tahlil bulacaklarını birbirlerine rahatlıkla aktarabilmeli ve anlayışla dinlenmelidir. İstekler, muhtaçlıklar ortak biçimde tahlile kavuşturulmalı, her iki bireyinde talepleri önemsenmelidir.

Güç savaşının ön planda olduğu evliliklerde çoğunlukla bağlantılarının birinci devirlerinden itibaren ortak bir bütün olamadıkları görülmektedir. Zira ortak bir paylaşımdan bahsedilmeyen evlilikler, içerisinde kişiselliği daha faal biçimde barındırır.

Bu süreçte güç göstergesinde bulunmayan kişi maruz kaldığı durumdan rahatsızlık duyabilir ve eşine karşı göstermiş olduğu sevgi ve ilgi bir dönüşüme uğrayabilir. Yani evlilikte güç savaşında haklı olmak sizi keyifli etmeyebilir tam tersine evliliğin sonlanması ile karşı karşıya getirerek sizi mutsuzluğa sürükleyebilir. Evliliğinizde haklıyı ve haksızı arıyorsanız şimdi evliliği tanımamışsınızdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.