Uzmanlar uyarıyor: SOSYAL MEDYA hırsızlarına uyarı!

0
12
Uzmanlar uyarıyor: SOSYAL MEDYA hırsızlarına uyarı!
Uzmanlar uyarıyor: SOSYAL MEDYA hırsızlarına uyarı!

Koronavirüs salgını sebebiyle sosyal medya kullanımının epeyce artması, fena niyetli kişilerin ekmeğine yağ sürdü.

sosyal medya hesaplarına yapılan saldırıların sayısı sön aylarda az daha yükseklik yapmış durumda. Uzmanlar ise bu konu hakkında sıkça kullanıcıları uyarıyor.

sosyal ağ hesaplarının çalınması ve klonlanması son dönemde en çok karşılaşılan kimlik hırsızlıklarının başında yer almaya başladı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMALI

Kimlik hırsızlığının her mecrada suç olduğunu söyleyen sosyal medya uzmanı Ahmet Aktene, savcılığa kabahat duyurusunda bulunulması gerektiğini ve beraberinde Siber Suçlarla Çaba Şube Müdürlüklerine şikayet etmenin de yararlı olacağını belirtti.

sosyal medya platformlarında hırsızlara aleyhinde uyarılarda bulunan sosyal ağ uzmanı Ahmet Aktene, “Gün geçmiyor ancak insanlar bir yakının sosyal medya hesabının çalındığını veya klonlandığını görmesin. Bu değin sıklaşmasının böylece çok sebebi var. En ilk olarak hukuki yönden yapılacak bir şey olmaması.

Son dönemde teknolojiyi kullanmayı fazla seven dolandırıcıların yeni yöntemi, sizin kimliğinizi çalıp klon hesap başlatmak. Bu sayede siz de hesabın çalındığını sıradan geç bir zamanda öğreniyorsunuz. Zaten siz açmadığınız için kapatabilme lüksünüz de bulunmuyor.

GÜVENLİK AYARLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN

sosyal ağ platformlarının başta açık olarak gelen güvenlik ayarlarını kendimize göre düzenleyip, kapatmış olsak bu sıkıntıların pek çoğunu yaşamayız. Bizim hesap bilgilerimize bizden başka kimsenin ulaşmasına müsade vermemek gerekir.

İKİ ADIMLI DÜZELTME YAPIN

Düzeltme e-postası, telefonla düzeltme gibi iki adımlı emniyet önlemleri de epeyce işe yarar. Lakin ahali çok basit tahmin edilebilecek şifrelerle hesaplarını koruduklarını zannediyorlar. Ancak biraz araştırmacı teknoloji casusları şifrelere kolayca ulaşıp hesabı çalabiliyor.

Bilgilerin ve emniyet ayarlarının bir kısmını değiştirdikten sonradan da sizin ulaşmanızı engelliyor. Emniyet ayarlarınıza uyarı ederek bu tehlikeyi büyük oranda bertaraf edebilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

HESAP ÇALINDIĞINDA YAPILMASI GEREKENLER

Ahmet Aktene, Facebook ve Twitter hesaplarının çalınması durumunda yapılması gerekenleri belirterek, “Hesabınız çalındığında veya klonlandığında sizin hesabınız klonlayan hesaba girerek mesaj ikonunun yanına bulunan üç noktaya tıklayın. Açılan menüdeki ‘şikayet et’ butonuna tıklayın.

Buradan bu sahte hesabı şikayet edip kaldırabilirsiniz. Twitter Yardım Merkezi size gereken yönlendirmeleri yapmaktadır.

https://support.twitter.com/ linkine tıkladıktan sonra Türkçe dil seçeneğinden sırasıyla ‘kaide ihlali bildir’ ve ‘taklitçilik’ veya ‘hırsızlık’ seçilirse gereken yapılıyor.

Buradaki handikap ise sahte hesabı açan kişinin ‘parody account’ seçeneğini seçerek hesap açması durumunda yaşanıyor. Bu durumda sizin o hesaba yapabileceğiniz böylece bir müdahale bulunmuyor.” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here