Vefat eden büyüklerinin balmumu heykelini yaptırdı

0
38
Vefat eden büyüklerinin balmumu heykelini yaptırdı
Vefat eden büyüklerinin balmumu heykelini yaptırdı

Çaykara ilçesine alt dünyaca ünlü turizm merkezi Uzungöl’de otel işletmecisi olan Mehmet İnan, 1992 yılında babaannesi Hatice İnan’ı, 2004 yılında ise adını taşıdığı dedesi Mehmet İnan’ı kaybetti. Babaannesi ve dedesinin anısını yaşatmak isteyen İnan, onların balmumu heykellerini yaptırdı. Çiftin kıyafetleri giydirilen heykeller, çığ nedeniyle yıllar önce hasar gördükten sonra her tarafta inşa edilen evin baş köşesine oturtuldu. İnan, doğal hayat müzesine çevrilen evi, babaannesi ve dedesinin kullandığı eşya, vasıta ve gereçlerle donattı. Çiftin 4 çocuk, 43 torunu heykellerin elinden tutup, hasret gideriyor. 

Dedesi ve babaannesini çok sevdiğini bildiren Mehmet İnan, “Büyükbaba evimiz o dönem gelen çığla yıkılmıştı. Biz de aynı evi tekrar yaptık ve müze haline dönüştürdük. Uzungöl’ün geleneksel mimarisini içinde barındıran bir evdi. O dönemde olduğu gibi hiç çivi kullanmadan eski metotlarla aynı evi yaptık. Babaanne ve dedemiz, o evde daima şömine başında oturan insanlardı. Bu evi yapmışken şömine başına tekrar babaanne ve dedemin balmumu heykelini yaptırmak istedim. Babama, amcalarıma ve halama büyük bir sürpriz oldu. Dedem ve babaannem her yerde burada yaşam buldu. Bu heykelleri görenler çok etkileniyorlar. Birebir aynısı oldu. İlk ilk önce bu duruma alışmaya fazla zorlandık. Çünkü onları fazla seviyorduk. Ama bundan böyle her gördüğümüzde onlar yarı buradaymış hiç hayatlarını kaybetmemiş gibi hissediyoruz” dedi.

“ÇOK AĞLAYANLAR GÖRDÜM”

Müze evi ziyarete gelenlerin gözyaşlarına hâkim olamadığına şahit olduğunu anlatan Mehmet İnan, “Konut geçmişte Uzungöl yaşamını birebir sergiliyor. Uzungöl’de vaktiyle halk müziği nasıl yaşadıysa o şekilde tasarı edildi. Bilhassa bu eve giren Uzungöl’ün yaşlıları çok etkileniyorlar. Heykelleri gören özellikle babaanne ve dedemi tanıyan ırk fazla duygulanıyor. Burayı gezerken çok ağlayanlar gördüm” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here