Vladimir Putin: Erdoğan ile birbirimizi göreceğimiz konusunda anlaştık

Vladimir Putin: Erdoğan ile birbirimizi göreceğimiz konusunda anlaştık

ABONE OL
Temmuz 30, 2023 02:00
Vladimir Putin: Erdoğan ile birbirimizi göreceğimiz konusunda anlaştık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İHA

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’den Türkiye’ye yapacağı mümkün ziyaret hakkında açıklama geldi.

St. Petersburg’da gerçekleşen Rusya – Afrika tepesinin akabinde basın toplantısında konuşan Putin, şimdiki mevzulara dair birçok soruyu cevapladı.

“Türkiye’de gaz dağıtım merkezi konusu gündemde”

Türkiye ile ilgilere de değinen Putin, Türkiye’de kurulması planlanan gaz dağıtım merkezi ile ilgili de konuştu.

Bu planın hala gündemlerinde olduğunu belirterek, “Gaz dağıtım merkezi konusu gündemde kalmaya devam ediyor, fakat şu bilinmeli ki depolarda gaz depolanmayacak, bu merkez yalnızca bir e-ticaret platformu olarak faaliyet yürütecek” dedi.

“Erdoğan ile birbirimizi göreceğimiz konusunda anlaştık”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme planladıklarını hatırlatan Putin, “Erdoğan, beni seçimden evvel de Türkiye’ye davet etti, lakin seçimler öncesinde ziyaret konusunun iç siyasi süreci etkilemeye yönelik bir teşebbüs olarak algılanabileceği için kimsenin spekülasyon yapmaması gayesiyle bu ziyaretten vazgeçildi” diye konuştu.

Ancak Erdoğan ile görüşme gerçekleştireceklerinin de altını çizen Putin, “Erdoğan ile birbirimizi göreceğimiz konusunda anlaştık, ya o bize gelecek ya da ben ona gideceğim, göreceğiz” tabirlerini kullandı.

“Çarşamba günü telefonda görüşeceğiz”

Erdoğan ile telefonla da görüşmeyi planladıklarını anlatan Putin kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Telefonla görüşmek istedik. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme teklif etti lakin bana pek uygun olmayan bir vakit önerdi. Bugün ben önerdim, ona uygun değildi. Yarın önerdim, tekrar uygun değil. Çarşamba günü konuşmak için anlaştık. Konuşup karar vereceğiz.”

“Rusya ve NATO ortasında çatışma istiyorlarsa biz hazırız”

ABD ve batılı ülkelere gözdağı vermeyi de sürdüren Putin, bir gazetecini, Rusya ile NATO ortasında Suriye’de çatışmaya girme üzere bir mümkünlüğünün olup olmadığını sorması üzerine, “Bizde bir vakitler Amerikan tarafının talebiyle bu çatışmaları önlemek için bir düzenek kurduk. Kimi ünite liderleri birbiriyle irtibat kuruyor ve yetki hakkı bulunuyordu. Rastgele bir kriz durumu istişare ediliyordu. Bu kimsenin çatışmayı istemediğini gösteriyordu. Lakin bu türlü bir çatışmayı birileri isterse biz hazırız” dedi.

Rusya ve Afrika münasebetlerine de değinen Putin, “Genel olarak Afrika ülkelerinin bize karşı tavırları dostça ve olumlu. Bağımsızlık çabalarında yaşananları herkes hatırlıyor” diyerek Afrika ülkeleri ile düzgün bağlantıların geçmişe dayandığını vurguladı.

Putin ayrıyeten Afrika ülkeleri ile bilhassa askeri alanda işbirlikleri yapmak istediklerini söyleyerek, “Afrika ülkeleri Rusya ile askeri-teknik alanda işbirliği yapmak istiyor. Afrikalı dostlarımız sadaka istemiyor. Onlarla ortak projeler hayata geçireceğiz”şeklinde konuştu.

“Ukrayna ordusu saldırıdayken ateşkesi uygulamak zor”

Açıklamalarında Ukrayna ile yaşadıkları çatışma ve yeni bir müzakere süreciyle ilgili niyetlerini aktaran Putin, “Ukrayna ile ilgili barış görüşmelerini reddetmiyoruz ve her iki tarafta da bir mutabakata varılması gerektiğini düşünüyoruz. Afrika’nın barış teşebbüsü, Çin’inki kadar barışın temeli olabilir” diye konuştu.

Buna karşı Ukrayna’nın taarruzlarına devam ettiğini de hatırlatan Putin, “Ukrayna ordusu saldırıdayken ateşkesi uygulamak zor” sözlerini kullandı.

“Ukrayna’daki cephede düşman durduruldu ve her yerde püskürtüldü”

Ukrayna’nın karşı taarruzlarına başladığı 4 Haziran tarihinden beri batılı ülkeler tarafından sağlanan silahların büyük çoğunluğunu imha ettiklerini belirten Putin, “Ukrayna 4 Haziran’dan bu yana 415 tank ve bin 300 zırhlı araç kaybetti. Bunların üçte ikisi yeni Batı yardımlarından oluşuyordu. Ukrayna cephesinde şimdilik önemli bir değişiklik yok. Ukrayna’daki cephede düşman durduruldu ve her yerde püskürtüldü” şeklinde konuştu.

Azov taburu kumandanlarının Türkiye’den Ukrayna’ya iade edilmesini de yorumlayan Putin, “(Azov Taburu üyelerinin Türkiye’den Ukrayna’ya iadesi) Mutabakatlar vardı, öbür yorum yapmayacağım” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.