VLP temelli yerli Kovid-19 aşısı, Evre-2 aşamasında gönüllülere uygulanmaya başlandı

0
25
VLP temelli yerli Kovid-19 aşısı, Evre-2 aşamasında gönüllülere uygulanmaya başlandı
VLP temelli yerli Kovid-19 aşısı, Evre-2 aşamasında gönüllülere uygulanmaya başlandı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, VLP temelli olarak aşının, Aşama-2 gönüllülerine uygulanması dolayısıyla Ankara Onkoloji Hastanesi’nde düzenlenen programa katıldı.

Bu haftanın ülkede yerli aşının gelişimi için manâlı bir hafta olduğuna muhabere eden Mandal, salı günü Erciyes Üniversitesinde TURKOVAC aşısının Faz-3 çalışmalarına başlandığını anımsattı.

Mandal, VLP aşısının Faz-1 çalışmasının tamamlandığını belirterek, “Afiyet Bakanlığının ilgili kuruluşu Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca 2 gün önce Safha-2 çalışmasının başlatılması için onay verildi. Bugün de birincil gönüllülerimiz aşılanma sürecine başladılar.” dedi.

Platform olarak marttan itibaren başlatılan süreçte 436 araştırmacının 49 kurumdan bir araya gelerek 17 proje gerçekleştirdiklerinin altını çizen Mandal, bunların 7’sinin aşı projesi olduğunu ifade etti. Mandal, “Bu çalışmalardan en önde gideni VLP aşısı. VLP, virüsü taklit eden yenilikçi bir aşı grubu.” diye konuştu.

Mandal, aşı çalışmasının Dünya Sıhhat Örgütünün listesinde yer aldığına dikkati çekerek, VLP aşısının İngiliz mutantına karşı geliştirilen bir versiyonunun da Evre-2 aşamasında kullanılacağını bildirdi.

Safha-2 çalışmasının Evre-1’den bambaşka olarak 3 merkezde gerçekleştirileceğini bildiren Mandal, Ankara Onkoloji Hastanesinin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalışmaların gerçekleştirileceğini bildirdi. Mandal, inaktif aşısının da temmuzun ayının ortasında Faz-2 aşamasına gelmiş olacağını dile getirdi.

Mandal, VLP aşısının varyasyonlar için çok seri bir şekilde geliştirilebileceğini ifade etti.

Safha-1 aşamasında gönüllü olan bütün vatandaşlara teşekkür eden Mandal, ülkede yerli ve milli aşının geliştirilmesi için gönüllülerin çok önemli olduğunu söyledi.

“YAPTIĞIMIZ AŞI ADAYININ DİĞER VARYANTLARA OLAN ETKİNLİĞİNİ DENEME ETMEYİ PLANLIYORUZ”

ODTÜ’den Prof. Dr. Mayda Gürsel ile aşıyı geliştiren Bilkent Üniversitesinden Prof. Dr. İhsan Gürsel de aşının ayrıca Vuhan keza de İngiliz varyasyonlarına göre tasarlandığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Yaptığımız aşı adayının diğer varyantlara olan etkinliğini deneme etmeyi planlıyoruz. Aşılı olan gönüllülerin buna karşı etkisinin ne olduğunu öğreneceğiz. Virüs izole edilebilirse, bu alıcı araştırmalar ülkemizde gerçekleştirilebilirse, yurt dışına bu örnekleri göndermeden yapabilme ve sonuçları değerlendirme şansımız olur. hemen aşımızın Delta varyantıyla ilgili etkinliğini test etmedik. Aşının hatırlatma dozlarında da etkili olacağını düşünüyoruz. “

Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş da Aşama-2 çalışmasının yaklaşık 330 gönüllüyle gerçekleştirileceğini söyledi.

Şu başlıca kadar aşı çalışması planlamasında bir değişim olmadığını belirten Altuntaş, temmuz ayının sonunda Safha-2 çalışmasını bitirmeyi planladıklarını açıklama etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here