Yanan alanlarda besin zinciri kırıldı, barbar hayat yok oldu

0
10
Yanan alanlarda besin zinciri kırıldı, barbar hayat yok oldu
Yanan alanlarda besin zinciri kırıldı, barbar hayat yok oldu

Manavgat’ta, 28 Temmuz’da 4 ayrı noktada başlayan orman yangınları, sınır ilçeler Akseki, Gündoğmuş, İbradı ve Alanya’nın bir takım mahallelerine de sıçradı. 2’si ormancı 7 kişinin yaşamını yitirdiği yangınlar, 21 ayrı noktada günlerce sürdü. Bu ilçelerdeki 59 mahalle büyük hasar fark etti. Takriben 60 bin hektar ağaçlık bölge ve tarım arazisinin zarar gördüğü yangını söndürmek için bölgede 8 uçak, 2 İHA, 19 helikopter, 1 insansız helikopter, 1915 araç ile 8 bin 155 kişilik personel ve gönüllüler çalıştı. Yangından etkilenen 821 kişi ve görevlinin 808’i tedavi edildi, 6 kişinin tedavisi ise hastanelerde devam ediyor. Yangından etkilenen 2 bin 544 afetzedeye psikososyal yardım verildi. 

Yangın sebebiyle Antalya’nın en verimli ormanları olarak nitelendirilen Manavgat ormanları büyük hasar fark etti. Ormanlarda ve ormanlara bitişik olup zarar görebilen ikâmetgâh yerlerinde yaşamış yabani, evcil ve çiftlik hayvanlarından kaçabilenler kurtulurken, kaçamayanlar ya öldü ya da Manavgat’ta tedavi altına alındı. Yaralı hayvanların çare edilmesi amacıyla ilçede bulunan ve Türkiye’nin diğer yerlerinden gelen gönüllü veterinerler, yangından hasar görebilen evcil, çiftlik ve yaban hayvanlarından binlercesini çare etti.

6118c9e1b57f150b6ce0c1f2

‘VAHŞİ YAŞAM DEĞIL OLDU’

Manavgat’ta yaşayan veteriner hekim Mustafa Koç, yangın sebebiyle mesken yerlerindeki binlerce evcil ve çiftlik hayvanının öldüğünü, fakat esas büyük zararın ormanlık alanda yer alan barbar yaşamda meydana geldiğini belirtti. Yangın nedeniyle ağaçlık alanda beslenme zincirinin kırıldığını söyleyen baytar doktor Koç, “Ormanlık alanda bulunan binlerce yabani hayvanın bitmiş geri gelmeleri için tabiatın düzenlenmesi gerekiyor. Sonuçta bu hayvanların beslenmesi için orada bir ekosistem var, yaşamları o ekosistem kapsamında devam ediyordu. Ilk Olarak yeşil olması lazım, yeşili bir canlı yemeli ama, onu yiyen canlıyı yemesi içinde başka bir canlının gelmesi gerekli. Bu bir döngü gerçekte, bir gıda zinciridir. Bu beslenme zincirinin en altından başlayıp en üzerine doğru devam ettirmemiz gerekiyor. Besin zinciri her tarafta iyice oluşmadan ağaçlık bölgede barbar yaşamın başlaması mümkün yok” diye konuştu. 

6118c9ebb57f150b6ce0c1f4

‘CANLILARIN KAÇACAKLARI YER KALMADI’

Yanan alanlarda çok artı canlının öldüğünü söyleyen Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ormanlık alanlarda yaşamlarını sürdüren ve yangından kaçabilen hayvanlar kaçtı. Yangın olmayan bölgelere geçti. Kaçamayan, kaplumbağa sanki hayvanların durumu içler acısı. Çok fazlası hayatını kaybetti, bazılarını vatandaşlar bularak kurtardı, yaralanan bazılarını çare amacıyla bize getirdiler. Fazla geniş, koskocoman bir bölge yandığı için zayiat da çok fazla. Canlıların kaçacakları yer kalmadı. Bir daire gibi çevrildiler. Ayrıca buraya barınağa, hem de özgürlük baytar hekim arkadaşların kliniklerine gelen fazla fazla yabani hayvan oldu. Kimisi öldü, kimisinin doğaya yeniden salınabilecek ayla gelmesi için tedavileri devam ediyor. Lakin bu tabiat, tabiatta da gıda zinciri kayda değer. En alttan başlayıp en üste doğru devam etmesi gerekiyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here