Yangın fırsatçıları

0
9
Yangın fırsatçıları
Yangın fırsatçıları

Hürriyet’in haberine tarafından; Ortaya, önce, yangın sırasında kullanılacak malzemeler yanına varılmaz pahada zam yapanlar, sonrasında ise daha alevlerin sönmediği bölgelerdeki tarlaları satışa çıkartan emlakçılar çıktı. ‘İmara açılacak’ vaadiyle yayınlanan bazı ilanlar sosyal medyadan gelen tepkiler üstüne yayından kaldırıldı. Duruma tepki bildiren Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan vatandaşları uyardı. “Arazilerin imarları olmamasına karşın imara açılacak diye reklam yapıyorlar” diyen Akdoğan “Daha acımız dinmemişken, yangının külü soğumamışken birçok emlak sitesinde yanan arazilerin satışa çıkarıldığını saptama ettik. Bu tutumu son derece hatalı buluyoruz” dedi. Satışa çıkarılan bir takım arazilerin ‘imara açılacak yatırımlık arazi’ gibi tanımlarla reklamının yapıldığına dikkat çeken Akdoğan, “Bu ifadeler tamamen yanlış. İmara açılma gibi bir durumu bulunmuyor. Yatırım yapmayı düşünenlerin bu tarz yanıltıcı ifadelere inanmamalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da önceki gün yaptığı basın açıklamasında yanan yerlerin imara açılmayacağına vurgu yaptı.

610b7ed1c8c3731828fd7745

YÜZDE 633 ZAM

Yangın söndürme araçlarından yangına müdahale sırasında giyilecek kıyafetlere değin çoğu ürüne de yüzde 100’ü aşan zamlar yapıldı. Örneğin yangın söndürme toplarına yangınlardan dolayı talepler artttı. Talep artışı fırsatçıları harekete geçirdi. 1 ay öncesine değin her birine 170 ile 200 lira arasında satılan yangın söndürme toplarının fiyatı online alışveriş sitelerinde 500 TL’ye kadar yükseldi. Yüzde 130 varan çoğalma yaşandı. Isıya dirençli eldivenlerde de aynı bir koşul görüldü. Sabahleyin gazetesinde yer alan habere kadar ısıya dayanıklı eldivenlerin fiyatı yüzde 633 artışla 44 TL’den 330 TL’ye, 20 metrelik yangın hortumunun fiyatı yüzde 15 artışla 426 TL’den 490 TL’ye, yangın söndürme tüpünün fiyatı yüzde 21 artışla 200 TL’ye, faal karbon filtreli maskenin fiyatı yüzde 11 artışla 211 TL’den 241 TL’ye çıktı. Fırsatçılar yanık kremlerine zeka zam yaptı. 100 TL olan yanık kreminin fiyatı da yüzde 180 zamla 280 TL yükseldi.

CEZASIZ KALMAYACAK 

Yaşanan bu gelişmelerin ardındaki Ticaret Bakanlığı da devreye girdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, iddiaları incelemeye aldıklarını bildirdi. Bakan Muş, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Yangın söndürme ekipmanlarında (yangın söndürme topu, yangın tüpü, yangın söndürme kıyafetleri gibi) fahiş fiyat artışları yapıldığına ilişkin iddialar Bakanlığımızca incelemeye alınmıştır. Ülkemizin yangınlarla çaba ettiği bu dönemde, çalışmaları sekteye uğratacak olan her türlü suistimal cezasız kalmayacaktır ve fırsatçılar cezalandırılacaktır.”

CEZASI 114 BİN TL 

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal da Türkiye’nin çoğu yerinde meydana çıkan yangınların ardındaki, yangın ihtiyaç malzemelerinin fahiş fiyattan satıldığına ilişkin şikâyetlerin arttığını söyledi. Bakal, yangın söndürme topu, eldiven, yangın kremi gibi çoğu ürün fiyatının birkaç gün içinde yükseldiğine dikkati çekerek, “Tüketicinin belirlenmiş konu ile ilgili ihbarı Ticaret Bakanlığı, valilik ya da kaymakamlığa bildirmesi gerekir” dedi.

Bakal, ufak bir azınlığın yangını fırsata çevirme heyecanı içinde olduğunu anlatarak, şöyle konuştu: “Sattıkları mallara yanına varılmaz pahada zamlar yaptıkları, haksız fiyat artışları uyguladıkları kamuoyuna yansımaktadır. Tüketicimizin bu konuda hassas davranarak konuyu kesin ilgili mercilere bildirmesi siklet talep ediyor. Devletimiz fırsatçılara gereken cezayı verecektir.” Tüketici Tatbik Merkezi Onursal Başkanı Kültürlü Ağaoğlu da, “Ticaret Bakanlığı 114 bin 326 lira her bir ürün için ayrı ayrı suç oluşturan uygulayabilir. Burada Ticaret Bakanlığı’nın müfettişlerinin yanı sıra, Ticaret Bakanlığı’nın geliştirdiği mobil dilekçe ile yüzbinlerce alıcı Ticaret Bakanlığı’nın fahri müfettişi gibi tespitler yapıp, hemencecik tespitlerini Ticaret Bakanlığı’na aktarabilirler” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here