Yangında bile vurgun yapıyorlar: 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon ₺

0
69
Yangında bile vurgun yapıyorlar: 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon ₺
Yangında bile vurgun yapıyorlar: 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon ₺

Orman Bakanlığı yangın söndürme uçağı kiralama ihalesi açtı. THK’nın bakımı üretilmiş uçuşa hazır 5 uçağı bu sene da ihaleye sokulmadı. 4 firma katıldığı ihale en fiyatı yüksek teklifi sunan firmaya verildi. Türkiye, 3 Rus uçağına günlük 1.3 milyon lira, 153 gün için toplam 203 milyon lira ödeyecek.

BAKANLIK İHALE SONUÇLARINI GİZLİYOR

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre pandemi sonrası daha da ağırlaşan ekonomik şartlar sebebiyle toplumun büyük bölümü nefes alamazken devlet, bütçe kaynaklarını düşüncesiz harcamaya devam ediyor. Üç yıldır Türk Hava Kurumu’nun bakımları yapılmış göreve hazırlanmış 5 yangın söndürme uçağını kullanmamakta ısrar eden Orman Bakanlığı, bu sene da milyonlarca dolar ödeyerek yurtdışından uçak kiralamaya çalışıyor. Bakanlık, yaz döneminde yaşanacak orman yangınlarıyla uğraş için 5 amfibik uçak kiralamak üzere ilk ihaleyi 29 Ocak’ta düzenledi oysa çok yüksek teklifler geldiği gerekçesiyle iptal etti. 9 Mart’ta ihale yenilendi ancak aradan geçen iki buçuk avuç içi rağmen sonucu açıklanmadı, hâlâ saklanıyor. Bakanlık, ihaleye ilişkin sorularını da yanıtsız bıraktı.

UÇAKLARI ERDOĞAN PUTİN’LE İNCELEMİŞTİ

İhalenin AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya’da şahsen Putin’le incelediği, Bakan Bekir Pakdemirli’nin deneme ettiği Beriyev-200 tipi Rus uçaklarını getirecek firmaya verildiği ortaya çıktı. İhaleye 4 işyeri ve ortaklık katıldı ancak anlaşılmaz şekilde en pahalı teklifi veren ihaleyi aldı. İhale Türk Hava Kurumu ile CMC iş ortaklığına verildi. Ortaklığın getireceği 3 uçağa, 1 Haziran-31 Ekim arasındaki 153 gün için toplam 203 milyon TL ödeme yapılacak. THK’nın yalnızca işletme ruhsatı ve uçakların bakımına yardım olup minik bir komisyon alacağı fakat belli başlı gelirin, CMC Savunma Sanayi A.Ş. tarafından tahsil edileceği belirtiliyor. CMC Savunma sektörce çok tanınan bir işyeri değil. Kamuya yansıyan tek isim Azeri kökenli Idare Heyeti Üyesi Fizuli Mollayev.

THK’NIN KATILAMAMA NEDENİ 100 LİTRELİK EKSİKLİK

Geçtiğimiz sene benzer firmadan kiralanan Beriyev 200 tipi aynı 2 uçağa 120 gün için 84 milyon TL kira ödenmişti. Her bir uçağın günlük kiralama bedeli 350 bin lirayı aşıyordu. Bu yıl ise kiralanan 3 uçağa 153 gün için 203 milyon 107 bin lira ödenecek. Her bir uçak için kiralama maliyeti 67.7 milyon lira olacak. Her bir uçak için yaklaşık maliyet 59.2 milyon TL olarak belirlenmişti. Takriben 30 sene orman yangınlarıyla başarıyla mücadele eden THK, iki yıldır kendi uçaklarıyla ihalelere katılamıyor. THK’nın elindeki uçaklar 4 bin 900 litre su kapasiteli fakat iki yıldır şartnameye en düşük 5 bin litre şartı konuluyor. 100 litre gerekçe edilerek yerli olanak çöpe atılıyor. Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin uçakların hazır olmadığına ilişkin iddiaları, kanımca THK’nın başına kayyum olarak atanan AKP’li eski Bakan Cenap Aşçı göre yalanlanmıştı. THK’nın 5 uçağı 3 yıldır Etimesgut’taki hangardan çıkarılmıyor.

RAKİP FİRMALAR ELENDİ

İhalenin dinç adaylarından Nil Yapı, Sağlıklı Grup ve Duru Havacılık İş Ortaklığı ihaleye katılmasında sakınca görülmediği halde, ihaleden 27 gün daha sonra yasaklı listesine sokularak elendi. Düşük teklif veren diğer iki firmanın da (Özden Katering ve Tunç Kurumsal Hizmetler) şartnameye uygun olmadığı belirtiliyor. THK’nın hazırlanmış uçaklarını kullanmamakta boyun eğmez Türkiye, 3 yıldır orman yangınlarıyla havadan mücadelede planladığı dek uçak bulamıyor. 2019 yılında hiç uçaksız bir sezon geçiren Türkiye büyük kayıplar vermişti. Geçtiğimiz yıl Bakanlık 4 uçak için ihaleye çıktı ama 2 uçak tedarik edebildi. Bu sene da 5 uçak için ihale yapıldı ama yalnızca 3 tane bulunabildi. Planlamada iki uçak konuşlandırılması öngörülen Çanakkale ve Muğla’da bu sene da yangınlarla uçaksız uğraş edilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here