Yapay zekâyla hazırlanan ilk önergeye ‘Milli 5G’ yanıtı

Yapay zekâyla hazırlanan ilk önergeye ‘Milli 5G’ yanıtı

ABONE OL
Temmuz 29, 2023 07:00
Yapay zekâyla hazırlanan ilk önergeye ‘Milli 5G’ yanıtı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA – DEVA Partisi Sanayi, Girişimcilik ve Dijital Dönüşüm Siyasetleri Lideri ve Balıkesir Milletvekili Burak Dalgın, yapay zekâyı kullanarak soru önergesi hazırladı. Chat GPT uygulamasından yararlanılarak yapay zekâya dair hazırlanan önergeyi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır yanıtladı.

Yapay zekâ ve öteki ileri teknolojilerin gelişimini desteklemek için internet altyapısında attıkları adımları anlatan Bakan Kacır, “Milli 5G” geliştirdiklerini söyledi.

BAKAN KACIR: AMAÇ OYUN KURUCU OLMAK

DEVA’lı Dalgın’ın yapay zekayla hazırladığı birinci önergenin birinci sorusu Türkiye’de yapay zekâ altyapısına dair kıymetlendirme yapılıp yapılmadığına dair oldu. Teknoloji Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı (CBDDO) iş birliğinde ‘Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi’nin hazırlandığını kaydeden Bakan Kacır, bu alanda “öncü ve oyun kurucu” ülkeler ortasında yer alınmasının amaçlandığını belirtti.

Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi kapsamında Türkiye’deki yapay zekâ alanındaki yetkinliğin tespitinin amaçlandığını belirten Bakan Kacır, bu doğrultuda üniversitelerde, araştırma merkezlerinde, enstitülerde ve özel dalda beşerî sermaye ve altyapı kapasitesinin tahliline yönelik çalışmaların başlatıldığını söyledi.

‘DİL MODELLERİ KONUSUNDA DA STRATEJİ GELİŞTİRİLECEK’

Bakan Kacır DEVA’lı Dalgın’ın yapay zekâ teknolojilerinin gelişimini teşvik etmek hedefiyle ne cins siyasetler izleneceğine yönelik sorusunu da yanıtladı. Bu alanda insan kaynağının ve teşebbüslerin geliştirilmesine yönelik birçok çalışma yürütüldüğünü söz eden Bakan Kacır, TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde kurulan Yapay Zekâ Enstitüsü’nü hatırlattı.

KOSGEB tarafından KOBİ Gelişim Dayanak Programı kapsamında hazırlanan “İmalat Endüstrinde Dijitalleşme” temalı proje teklif davetlerine çıkıldığını, KOBİ’lerin proje sunabileceği husus başlıkları ortasında ‘Yapay Zekaya Dayalı Siber Fizikî Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri‘ne yer verildiğini belirten Bakan Kacır, eğitim alanında takviyelerini hatırlattı ve şunları kaydetti:

“Bakanlığımızca önümüzdeki periyotta ‘Üretici Yapay Zekâ’ ve büyük lisan modelleri konusunda da ulusal stratejiler geliştirilmesi, öncelikli alanlara yönelik özel bölüm teşebbüslerinin desteklenmesi ve kamu yatırımlarının hızlandırılması amaçlanmaktadır.”

‘YAPAY ZEKÂ HUKUK KÜMESİ OLUŞTURULDU’

DEVA’lı Dalgın’ın yönelttiği sorulardan bir başkası ise, “Yapay zekânın etik ve güvenlik hususlarında ortaya çıkan zorlukları ele almak için hükümetin bir planı yahut stratejisi var mıdır?” oldu.

“Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi” kapsamında “Yapay Zekâ Hukuku ve Etik Çalışma Grubu” ile “Güvenilir Sorumlu Yapay Zekâ Çalışma Grubu” oluşturulduğunu belirten Sanayi Bakanı Kacır, yapay zekanın insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü standartlarına dayalı olarak geliştirilmesi, tasarlanması ve uygulanmasına yönelik yasal bir çerçevenin ögelerini belirlemeyi amaçlayan Avrupa Kurulu Yapay Zekâ Komitesi (CAI) çalışmalarına da iştirak sağlandığını söyledi.

‘MİLLİ 5G’

Yapay zekâ ve başka ileri teknolojilerin gelişimini desteklemek için internet altyapısında ne çeşit adımlar atılacağı da soru önergesinin bir öteki başlığı oldu. “Milli Teknoloji Hamlesi” atıldığını belirten Bakan Kacır, kritik teknolojilerin “milli ve özgün” olarak geliştirilmesi, yüksek teknolojili eserlerin yurt içinde üretilmesi ve teknolojinin faal kullanımı ile yüksek katma bedel üretimi amaçlarının olduğunu söyledi. “Milli 5G” tahlillerinin geliştirilmesi için kıymetli adımlar atıldığını belirten Bakan Kacır kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kamu AR-GE dayanaklarında bugüne kadarki en büyük takviye bütçelerinden biri 5G geliştirme projesine tahsis edilmiştir. Bu takviyeler sonucunda Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi oluşturulmuş ve yürütülen çalışmalar ürünleşme safhasına gelmiştir.”

‘DİJİTAL AVRUPA PROGRAMI’

“Türkiye’nin yapay zekâ teknolojilerinde milletlerarası iş birliği ve iştirak stratejisi nedir?” sorusuna da cevaplayan Bakan Kacır, soru önergesine karşılığını şu formda sürdürdü:

“Teknoloji alanında ülke yetkinliklerimizi artırırken bir yandan da milletlerarası arenada iş birlikleri tesis edilmesine büyük ehemmiyet atfedilmektedir. Süratle gelişen dijital teknolojilerde, global yetkinlik havuzundan istifade edilmesi, teknolojik birikim oluşturulmasında vakit ve maliyet aktifliği sunmaktadır. Bakanlık olarak önemsediğimiz iş birliklerinin başında Dijital Avrupa Programı gelmektedir. Şimdiye kadar yer aldığımız AB programlarında olduğu üzere, Dijital Avrupa’da da yer alıp azami derecede hem yetkinliklerimizle katkı sağlanması hem de faydalanılması hedeflenmektedir. Programa katılma noktasında, son evresine gelinen müzakere sürecinin çok kısa mühlet içinde tamamlanması öngörülmektedir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.