Yarım saatte tedavisi olası: Göz kapağı içe dönmesi (entropium) belirtileri neler?

0
44
Yarım saatte tedavisi olası: Göz kapağı içe dönmesi (entropium) belirtileri neler?
Yarım saatte tedavisi olası: Göz kapağı içe dönmesi (entropium) belirtileri neler?

Daha Aşağı ya da üstteki göz kapağının içe dönmesi olarak bilinen entropium ile ilgili Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Uzlaştırma Yeniad, uyarılarda bulundu. Yeniad, “Göz kapakları içeri içten dönen hastalarda genelde favori kızarıklık, batma, yanma ve sulanma gibi şikayetler görülür. Kirpikler uzun zaman korneaya değmeye devam ederse favori delinmeye yol açabilir” dedi.

Entropium olarak adlandırılan göz kapaklarının ve kirpiklerin içeri içten dönmesi durumunun tedavi edilmediğinde önemli afiyet sorunlarına sebep olabileceğini dile getiren Göz Vakfı Hastaneleri Direktörü ve Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Barıştırma Yeniad, uyarılarda bulundu. Gözde kızarıklık, batma, yanma ve sulanma şikayetlerinin önemsenmesi gerektiğine uyarı çeken Doç. Dr. Yeniad, “Kirpiklerin içeri doğru dönerek şeffaf katman olan korneaya değmesi ile son derece ciddi sonuçlar doğurmakta çare edilmeyen durumlarda ciddi görme kayıpları görülebilmektedir. Kirpikler uzun süre korneaya değmeye devam ederse gözde delinmeye yol açabilir bu yüzden cerrahi tedavi olası olduğunca erken yapılmalıdır” diye konuştu.

KİMYASAL YARALANMALAR TETİKLEYEBİLİR

Göz kapağının içeri dönmesinin çoğunlukla yaşlanmaya alt olarak kapak bütünlüğünün ve bunu oluşturan yapıların bozulması ile oluştuğunu bildiren Yeniad, “Bunun Dışında kimyasal yaralanmalar, travma ya da konjonktiva hastalıklarına alt olarak da meydana gelebilir. Arada Bir allah vergisi ufak bebeklerde de bu durum görülebilmektedir. Ancak entropiuma çok benzer ve epiblefaron dediğimiz kapağın yok sadece kirpiklerin içeri dürüst döndüğü koşul mutlaka ayırt edilmelidir çünkü epiblefaron genelde kendiliğinden düzelmekte konjenital entropium ise mutlaka acele tedavi gerektirmektedir” ifadelerini kullandı.

YAKLAŞIK YARIM SAATTE TEDAVİ MÜMKÜN

“Göz kapağının içeri dönmesi lokal hissizlik aşağı 20-25 dakika süren bir operasyon ile çare edilebilmektedir” diyen Doç. Dr. Yeniad, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ameliyat sonrasında hastanın hastanede yatmasına lüzum yoktur ve evine gidebilir. Hastalar günlük işlerinin rahatlıkla yapabilirler. Ameliyattan daha sonra bere yerine antibiyotikli merhemlerin sürülmesi yeterlidir. Kapaktaki dikişler ameliyattan 1 hafta daha sonra alınır.Yapılan ameliyat sonrasında hastalarda fark edilir hiçbir iz kalmamaktadır.”

DHA

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ Robot süpürge almayı mı düşünüyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenlerRobot süpürge almayı mı düşünüyorsunuz? İşte bilmeniz gerekenler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here