Yeme-içme sektörü iflasın eşiğinde: Virüsten yok açlıktan ölüyoruz

0
35
Yeme-içme sektörü iflasın eşiğinde: Virüsten yok açlıktan ölüyoruz
Yeme-içme sektörü iflasın eşiğinde: Virüsten yok açlıktan ölüyoruz

Turizm Gastronomi Yeme İçme Ziyafet İşletmeleri Derneği, korona virüsü salgınıyla mücadele zarfında alınan tedbirler sebebiyle işletmelerinin aylardır kapalı olmasına 21 ilde eş zamanlı yaptığı basın açıklamasıyla karşı çıktı.

Adana’da da Baraj Yolu Duygu Cafe Gençlik Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında konuşan Turizm Gastronomi Yeme İçme Misafir Etme İşletmeleri Derneği Adana İl Başkanı Feridun Özkan, “Biz virüsten değil, açlıktan ölüyoruz. Bu virüsün sebebi biz değiliz, bulaştıran hiç değiliz” diye konuştu.

Türkiye genelinde sektörde, işvereni, tedarikçisi ve aileleriyle 10 milyon kişi olduğunu gösteren Özkan, korona virüsü salgını sürecinde sektördeki herkesin mağdur edildiğini ve bu konuya bir lahza önce çözüm üretilmesi gerektiğini savundu.

‘YALNIZCA BİZ KAPALIYIZ’

Devlet, yeme, içme ve gösteri sektörünü kapatmasına ve bu kapanmaya rağmen hiçbir alacağından vazgeçmemesine dernek namına tepki bildiren Başkan Feridun Özkan, “Sektörümüzün asıl bulaş kaynağı olduğuna dair hiçbir bilimsel veri yokken, yalnizca biz kapalıyız. Ülkedeki işletmelerin yüzde 90’ı açık. Fabrikalar, AVM’ler, pazarlar, marketler, toplu ulaşım, havayolları ve kapalı ortamdaki ofisler faaliyetlerine devam ederken, bizim sektörümüzdeki kimi işletmeler 15 aydır, kimileriyse dokuz aydır kapalı. Diğer Taraftan turizmin ayrılmaz parçası olan sektörümüzde çalışan personel aşı önceliği zeka alamıyor. Neden?” diye sordu.

‘ÖLÜME TERK EDİLİYORUZ’        

Türkiye’de 70 bin işletmenin iflas ettiğini, yüzlerce işletmeci, çalışan ve müzisyenin de intihar ettiğini açıklayan Özkan şunları söyledi: “102 müzisyenimiz virüs nedeni ile ölmedi, açlıktan intihar etti. Varımızı, yoğumuzu kaybettik. İflasın eşiğindeyiz. Borç batağındayız. Bu soruna bir an önce çözüm bulunmazsa, birçok işletme yasaklardan daha sonra faaliyetine devam edemez hale gelecek. Yalnız bırakıldık ve hiçbir şekilde takviye görmüyoruz. Ölüme terk ediliyoruz. Sektörde en fazla istihdamı sağlayan, kanunlara harfiyen uyan, tescil dışı faaliyetlere katiyen tenezzül etmeyen, vergisini, işçinin sosyal güvencesini günü gününe yatıran bizim gibi orta ve büyük ölçekli işletmeler hiçbir destek paketinden faydalanamıyor. Yeter artık! Duyun sesimizi ve bize takviye verin. İş yerlerimizi açın, personelimizi aşılayın, yapılandırmaları erteleyin. Biz vergimizi neyle ve nasıl ödeyelim? Kasa kapalı, mekan kapalı. Devlet bu sene alacaklarından vazgeçmeli. Biz virüsten değil, açlıktan ölüyoruz. Bu virüsün sebebi biz değiliz, bulaştıran hiç değiliz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here