Yeni bir Çiftlikbank vurgunu: Ava Premium’un sahipleri kayıp

0
36
Yeni bir Çiftlikbank vurgunu: Ava Premium’un sahipleri kayıp
Yeni bir Çiftlikbank vurgunu: Ava Premium’un sahipleri kayıp

“Daha pozitif kâr vaadi” ile para toplayan sistemlerden biri daha battı. 2020 yılında “Ava Premium” ismi aşağıda piyasadan yüz milyonlarca lira toplayan şirketin sahipleri kayıplara karıştı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK),  Ava Premium ile benzer Melike Polatel, Yaşar Tursun ve Ali Tatar hakkında “nitelikli dolandırıcılık” suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu.

Oyun uygulamaları geliştirip Avrupa ülkelerinde pazarlayıp döviz cinsi gelir elde edilerek yüksek getiri sağlayacakları vaat eden Ava Premium’un yöneticileri geride binlerce mağdur bıraktı.

ÇİFTLİKBANK KURUCUSU MEHMET AYDIN GİBİ KAYIPLARA KARIŞTILAR

Topladıkları paralarla ortadan kaybolan Melike Polatel, Yaşar Tursun ve Ali Tatar hakkında kabahat duyurusu yapılırken, mağdurlar ne yapacaklarını bilemeden şikâyet sitelerinde seslerini duyurmaya çalışıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) veya öteki regülatör kuruluşlardan müsade alınmadan yapılan para birleştirme, yüksek faiz verme, yüksek kazanç vaadinde bulunmak suç unsuru olarak öne çıkıyor.

“HAFTALIK YÜKSEK GELIR” VAADİ İLE DOLANDIRDILAR

Yüksek getiri ve yüksek faiz vaadiyle vatandaşlardan para toplayan şirket yetkilileri haftalık olarak kazanç garantisi veriyorlardı.

Ava Premium’un sitesi açıkken taahhüt olarak şunlar dile getirilmişti: “Ava Yazılım Ltd. Şti. göre kurulan Ava Premium, 2018 yılından bu yanlamasına öncelikle Avrupa ülkeleri elde etmek üzere değişik bölgelerde oyun ve uygulamalar geliştirip yayınlıyor.

Bu yayınların Türkiye dışında olma sebebi, yayınlardan sağlanan tanıdık olmayan kur gelirlerinin Türk Lirası’na kıyasla yüksek getiri sağlamasıdır. Bu sayede, birçok yatırımcımıza diğer yatırım alanlarına kıyasla keza yüksek keza risksiz keza de haftalık gelir garantisi veriyoruz. Sizler için özel olarak tasarladığımız tip paneliyle üç bambaşka gelir paketimizden birini seçerek, sizler de Ava Premium ile kazanmaya başlayabilirsiniz.”

2018’DE İSTANBUL’DA PERPA ALIŞVERİŞ MERKEZİ’NDE KURULDU

2018 yılında T Shopy E Ticaret ve Turizm Limited Şirketi olarak İstanbul’un Şişli ilçesined Perpa alışveriş merkezinde kurulan şirketin sahiplerinin Arjantin ve Suriye uyruklu kişiler olduğu ortaya çıktı.

Arjantinli Luis Abdel Salam’ın Kağıthane’de ikamet ederken Suriye uyruklu Ahmad Salem Eshany’nin de Suriye’nin Humus şehrinde ikamet ettiği ortaya çıktı. 100 bin lira sermaye ile kurulan şirkette iki müşterek sermayeyi sözde yarıya bölüştü.

Şirketin asıl faaliyeti ise internet ortamında elektronik ticaret ya da elektronik tahsilat ve yapılabilmesi için web sayfaları, sanal mağazalar veya online ödeme siteleri başlatmak olarak belirtilen.

2020’de ŞİRKETİ MELİKE POLATEL DEVRALMIŞ

28 Mayıs 2020 tarihinde T Shopy E Ticaret ve Turizm Limited Şirketi’ni Melike Polatel iki tanıdık olmayan uyruklu şahıstan satın aldı. Satın alma sonrasında Polatel kendisine şirket müdürü unvanı verdi.

İstanbul Şişli’de Trump Tower’da merkezi bulunan şirket T Shopy E Ticaret ve Turizm Limited Şirketi unvanını 12 Haziran 2020 tarihinde değiştirdiği ortaya çıktı. Şirketin ana faaliyet konusunu ise bilgisayar programı kâğıda dökmek, program lisansı edinmek, satma, dağıtma ve kurulumunu yapmak olarak öne çıkıyor.

SPK’NIN NİTELİKLİ DOLANDIRICILIKLA SUÇLADIĞI İSİMLER

Sermaye Piyasası Kurulu tespit ettiği 3 birey için suçlarını da gösteren açıklamayı haftalık bülteninde yayımladı.

SPK bülteninde şu ifadeler yer aldı: “Melike Polatel için “www.avapremium.com” internet sitesi üzerinden yüksek getiri vaadinde bulunularak sahibi olduğu Ava Yazılım Ltd. Şti.’nin banka hesapları aracılığıyla 3. kişilerden toplanan paraların kendisi yararına kullanılması,

Yaşar Tursun hakkında “www.avapremium.com” internet sitesi üzerinden yüksek getiri vaadinde bulunularak sahibi olduğu Ava Mobil Başvuru Formu Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti.’nin banka hesapları yoluyla 3. kişilerden toplanan paraların kendisi yararına kullanılması,

Ali Tatar “www.yadapremium.com” internet sitesi üzerinden yüksek getiri vaadinde bulunularak sahibi olduğu Yada Premium Bilişim Pazarlama Ticaret Ltd. Şti.’nin banka hesapları yoluyla 3. kişilerden toplanan paraların kendisi yararına kullanılması.”

MAĞDURLAR ÇARESİZ

Mağdurlar karşılarında muhatap bulamayınca şikâyet sitelerine yönelmeye başladı. Bağımsızlık’in haberine kadar paralarını kaybeden keza maddesel keza de maneviyat çökme içine giren kişiler dertlerini internet sayfalarına dökmeye başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here