Yeni buluş: Metali hemencecik buharlaştıracak cehennem sıcaklığında bir gezegen

0
45
Yeni buluş: Metali hemencecik buharlaştıracak cehennem sıcaklığında bir gezegen
Yeni buluş: Metali hemencecik buharlaştıracak cehennem sıcaklığında bir gezegen

Bilim insanları kısa süre önce aşina evrendeki en sıcak gezegen olabilecek, “cehennemvari” bir gezegen keşfetti.

MASCARA-5b diye de bilinen TOI-1431b, Dünya’dan 490 ışık yılı uzaklıkta bulundu. Jüpiter’in yaklaşık olarak iki katı büyüklüğündeki gezegen, Samanyolu Galaksimizdeki kavurucu kırmızı cüce yıldızları aşan sıcaklıklara ulaşıyor.

Güney Queensland Üniversitesi’nden astrofizikçi Dr. Brett Addison, bir açıklamada şunları söyledi:

“Bu hayli cehennemvari bir gezegen; gündüz tarafında sıcaklığı takriben 2 bin 700 santigrat dereceye, gece sıcaklığı 2 bin 300 santigrat dereceye yaklaşıyor, atmosferinde hiçbir hayat formu var olamaz. Hatta gezegenin gece sıcaklığı şimdiye dek ölçülen en yüksek ikinci sıcaklık.

Ev sahibi şimdiye değin bulduğumuz, geçiş gezegenine (gözlemlendiği sırada yıldızın önünden geçen gezegenler -ed.n.) sahip en sıcak yıldızlardan biri. O yüzden bu, özellikle ilginç bir keşif. Hem TOI-1431b, yıldızına fazla yakın bir yörüngede olduğu için incelenen en sıcak gezegenlerden biri.”

Bu sıcaklık çoğu metalin erime noktasından manâlı ölçüde yüksek: Birçok metal 2 bin santigrat derecenin aşağı sıvıya dönüşüyor. Titanyum bin 670, platin bin 770 ve paslanmaz çelik bin 375 ila bin 530 santigrat derecede eriyor.

Fakat laf konusu gezegen gerçi yüzey sıcaklığı 5 bin 505 derece olan Güneş’in kavurucu sıcaklıklarını geçmeyi başaramıyor.

bunaltıcı hava Jüpiterler diye bilinen bu cins gezegenler zaten ara sıra keşfediliyor fakat bu özel gezegen, zıt yöndeki yörüngesi sebebiyle daha da sıra dışı.

Dr. Addison, “Güneş Sistemine bakarsanız, bütün gezegenler yörüngede Güneş’in döndüğü yönde döner ve tümü benzer düzlemde yer alır. Bu yeni gezegenin yörüngesi o kadar eğimli ama, doğrusu konut sahibi yıldızının dönüş yönünün aksine hareket ediyor” diye açıkladı.

TOI-1431b gezegeni ilk olarak NASA’nın Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu (Transiting Exoplanet Survey Satellite, TESS) tarafından tespit edilmiş ve saptama Kanarya Adaları’ndaki Yıldız Gözlem Ağı Grubu (Stellar Observation Network Group, SONG) teleskobuyla yapılan gözlemler ve araştırmalarla desteklenmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here