Yeni Zelanda’da terörle mücadele yasaları sıkılaştırılacak

0
6
Yeni Zelanda'da terörle mücadele yasaları sıkılaştırılacak
Yeni Zelanda'da terörle mücadele yasaları sıkılaştırılacak

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, bıçaklı bir militanın Yeni Zelanda’nın Auckland kentindeki bir süpermarkette, yedi kişiyi bıçaklayıp yaralamasının arkasında cumartesi günü terörle mücadele yasalarını sıkılaştırma sözü verdi.

Aralarından üç kişinin durumunun ağır olduğu bildirilen altı kişiyi bıçaklayan Sri Lanka uyruklu 32 yaşındaki kavgacı, cuma günü olaydan birkaç dakika sonra polis göre öldürüldü. Kaynaklar bu rakamın 7 kişiye yükseldiğini aktardı.

Saldırganın daha öncesinde 3 yıl hapis yattığı bu senenin temmuz ayında hür bırakıldığı biliniyor.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, daha önce saldırganın, IŞİD/DAEŞ terör örgütünden ilham aldığını ve kesintisiz izlendiğini fakat artık kanunen hapiste tutulamayacağını söylemişti.

Ardern düzenlediği basın toplantısında, “Parlamento faaliyete geçer geçmez bu işi tamamlayacağımızı vaat ediyorum – bu, yasayı muhtemel olan en kısa sürede ve en geç bu ay ardına kadar devretmek için niyetlenmek anlamına geliyor- ifadelerini kullandı.

Yeni Zelanda’da taahhüt edilen Terörle Çaba Mevzuatı Tasarısı, terör saldırısına yol açabilecek tasarlama ve hazırlığı kabahat sayıyor, cinayet hukukunda entrika olarak bilinen ama bir takım ülkelerde farklılıklar bildiren suç eylemi “açık eylem” şartındaki yasal boşluğun önünü kapatmayı hedefliyor.

Oysa Ardern açıklamalarında, daha sıkı yasanın, bir fark yaratacağını varsaymanın adil olmayacağını da sözlerine ekledi. Bu saldırının önlenebilmesinin son derece kuvvet şartlar içerdiğini dokundurma etti.

Auckland’daki New Lynn alışveriş merkezindeki Countdown süpermarkete girdiğinde peşine düşüp takip edilen saldırganın alışveriş yapmak için süpermarkete girdiğini düşünüldü. Kaynaklar saldırganın vitrinden bir bıçak alıp insanları bıçaklamaya başladığını aktardı.

Ardern, saldırganın 2011 yılında öğrenci vizesiyle Yeni Zelanda’ya geldiğini ve fazla görüşlere sahip olup-olmadığının ise bilinmediğini söyledi.

Facebook paylaşımlarında; militan saldırılar, savaşla ilgili güç içeren videolar ve yeniden kuvvet taşıyan aşırılığı savunan yorumları nedeniyle 2016 yılında polisin dikkatini çeken agresif, Mayıs 2017’de Auckland’dan Suriye’ye yolculuk ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

Reuters, geçmiş dönemde, evinde av bıçağı bulunan saldırganın ardından kefaletle özgür bırakıldığı, ağustos 2018’de her yerde bir bıçak satın aldığı ve tutuklanarak hapse atıldığını yazdı.

Adı açıklanmayan saldırgan için Ardern, “Hiçbir terörist, hayatta olsun veya olmasın, aradıkları alçaklık için adlarının paylaşılmasını adalet etmiyor” dedi.

Yeni Zelanda’da süpermarket grubu Countdown, cumartesi günü, bıçak ve makasları raflardan kaldırdığını ve satışın yasaklandığını söyledi. Basında meydana çıkan haberlere kadar, diğer süpermarket zincirlerinin raflarından bariz bıçaklar çıkardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here