Yeni Zelanda’daki Kovid-19 yasaklarının süresi her yerde uzatıldı

0
3
Yeni Zelanda'daki Kovid-19 yasaklarının süresi her yerde uzatıldı
Yeni Zelanda'daki Kovid-19 yasaklarının süresi her yerde uzatıldı

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, kabine toplantısının arkasında yaptığı basın açıklamasında, Delta varyantına karşısında alınan yeni tedbirlerle ilgili bilgi verdi.

Ülkenin en büyük kenti Auckland’da yarın gece yarısı sona ermesi planlanan tam kapanmanın, 21 Eylül Salı saat 23.59’a dek bir hafta daha 4’üncü seviyede kalacağını açıklayan Başbakan Ardern, ülkenin geri kalanındaki kısıtlamaların da 2’nci seviyede uygulanmasına karar verdiklerini söyledi.

Ülkedeki yasakların 20 Eylül Pazartesi her yerde gözden geçirileceğini dile getiren ve Auckland’da yaşayanlara, sürekli “4’üncü düzey karantinaya” dayandıkları için teşekkür eden Ardern, “Lütfen bölgenizde kalın. Muhtemel olduğunca evde kalın. Yalnızca bir kişinin alışverişe ya da süpermarkete gitmesini sağlayarak riski azaltmaya çalışın.” ifadelerini kullandı.

İspanya ve Danimarka’dan takriben 800 bin doz Pfizer-BioNTech Kovid-19 aşısı satın alarak aşılama çalışmalarına sürat veren ülkede, birincil doz Kovid-19 aşısı olanların oranı yüzde 66, ikinci doz aşıyı da yaptıranların oranıysa yüzde 33,7.

Yeni Zelanda Afiyet Bakanlığının verilerine tarafından, son 24 saatte 3’ü ülkeye dönen vatandaş almak üzere, toplam 36 kişinin Kovid-19 testi fazla çıktı.

Kovid-19’a aleyhinde mücadelede en başarılı ülkeler aralarında gösterilen Yeni Zelanda’da, virüse yakalanan toplam 3 bin 949 kişiden 27’si hayatını kaybetti.

Halen 614 faal vakanın bulunduğu ülkede, 21 kişinin tedavisi hastanede devam ediyor.

KAYNAK: AA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here