Yerli aşı Turkovac’la ilgili Başhekim’den son dakika müjdesi

0
1
Yerli aşı Turkovac'la ilgili Başhekim'den son dakika müjdesi
Yerli aşı Turkovac'la ilgili Başhekim'den son dakika müjdesi

Son dakika haberi: Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İhsan Ateş, yerli koronavirüs aşısı Turkovac’a ilişkin yaptığı açıklamada “Şöyle bir müjde verebiliriz. Turkovac ve CoronoVac’da yaptığımız çalışmada netice tehlikesiz olarak saptandı. Hem de etkinlik anlamında olumlu sonuçları var” dedi.

Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. İhsan Ateş’in açıklamalarından öne çıkanlar…

Bu çalışmamız 2 doz Sinovac yapmış ve koronavirüse yakalanmamış kişilere karşın. Dün itibari ile gönüllülerimizi almaya başladık. Lahza itibari ile 100’ün üzerinde kişinin kriterlere uygun olduğunu tespit ettik. FAZ-3A çalışmamızı 43 merkezde yürüteceğiz. Bu çalışmadan önce EVRE-2B çalışmamızı yaptık. Dün itibari ile 1. Aydaki faaliyet verilerimize ulaştık. Verilerin olumlu olması üstüne 3A çalışmamıza geçtik. Delta’ya Alfa’ya aleyhinde etkinliğini tespit ettik.

‘MÜJDE VEREBİLİRİZ’

Şöyle bir müjde verebiliriz… Turkovac ve CoronoVac’da yaptığımız çalışmada netice tehlikesiz olarak tespit edildi. Hem de faaliyet anlamında olumlu sonuçları var.

Raporlanacak ve araştırma makalesi olarak yayınlanacak.

2-3 bin gönüllüde etkinlik tespit edildiğinde acele başvuru onayı DSÖ’nün kriterlerine tarafından alınabilir. TURKOVAC sayısında da 3 bin sayısına gelip uygun olup olmadığını ilgili komisyonlar karar verecek.

şu anda gönüllülerimiz Türkiye genelinde randevu alıp aşılamaya katılabiliyorlar. Dün bakan beyin açıklaması sonrası 7-8 bin kişinin uygulama yaptığını görüyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here