Yerli girişimlere rekor yatırım

0
11
Yerli girişimlere rekor yatırım
Yerli girişimlere rekor yatırım

StartupCentrum, Türkiye girişimcilik ekosisteminin 2021-1. Yarıyıl Türkiye Startup Ekosistemi Yatırım Raporu’nu yayınladı. Türk girişimlere 1.6 milyar dolar ile rekor yatırım yapıldı.

500 milyarlık dolar hidrojen yatırımı500 milyarlık dolar hidrojen yatırımı

Yüzlerce müşterinin bilgilerini yatırım firmasına veren bankaya şok ceza!Yüzlerce müşterinin bilgilerini yatırım firmasına veren bankaya şok cinayet!

Raporda yalnızca startupların yer aldığı, yani ‘unicorn’ların (değeri 1 milyar doları geçen startuplar) ve olgun aşamaya ulaşmış startupların verilerinin rapora dahil edilmediğinden de bahsedildi. Bu bilgiler ışığında raporda paylaşılan verilere tarafından 124 yatırım turunda 121 teşebbüs 704 milyon dolar yatırım aldı. Startup başına düşen yatırım miktarı ise 10.7 milyon dolar olarak belirlendi.

Türkiye’de 2020 yılında 138 yatırım turu varken 2021 yılının ilk 6 ayında neredeyse benzer yatırım tur sayısına ulaştı. Bu koşul da ekosistemin çabuk büyümeyi sürdürdüğünü gösteriyor.

Raporda, startupların unicorn olduktan sonradan aldıkları yatırımlar ve olgun aşamadaki startupların aldığı yatırımlar dahil edildiğinde ise ekosistemdeki toplam yatırım miktarının 1.6 milyar doları geçtiği bilgisi de paylaşıldı.

OYUN SEKTÖRÜ LOKOMOTİF OLDU

Yatırım alan Türkiye merkezli girişimlerin bulunduğu şehirler incelendiğinde, İstanbul lider durumdayken, İstanbul’u Ankara, İzmir, Kocaeli, Kayseri ve Sakarya sırasıyla peşine düşüp takip ediyor.

Raporda en çok yatırımı alan 15 sektör de ayrıca yatırım adedi keza de yatırım miktarı olarak verildi. Buna tarafından adet olarak en fazla yatırım bölge sektör oyun sektörü, miktar olarak en fazla yatırım alan sektör ise teslimat sektörü oldu.

YatırımlarIn aşamaları, aşamalardaki toplam ve sıradan yatırım miktarları, startupların kaçıncı yatırım turunu kapattığı, yatırımların arz aralıkları gibi çeşitli bilgiler paylaşılan raporda 2021 yılında startuplara 315 yatırımcının yatırım yaptığı bilgisi paylaşıldı. Bu yatırımcıların ise yüzde 14’ü tanıdık olmayan yatırımcılardan oluşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here