Yerli ve ulusal! ‘Aga’ tanıtıldı

0
8
Yerli ve ulusal! 'Aga' tanıtıldı
Yerli ve ulusal! 'Aga' tanıtıldı
Yerli ve milli! 'Aga' tanıtıldı

Mahsul verimliliği ve besleyici özelliğiyle ön plana meydana çıkan “Aga” isimli yerli tohumun tanıtımı için Akyazı ilçesinde “Tarla Günü” etkinliği düzenlendi.

Yerli ve milli! 'Aga' tanıtıldı

Enstitü Müdürü Bülent Cengiz, programda yaptığı konuşmada, 1926 yılında kurulan kurumun bugüne dek 26 mısır, 47 buğday, iki kuru fasulye ve iki kestane kabağı çeşidini kayıt ettirdiğini bildirdi.

Yerli ve milli! 'Aga' tanıtıldı

Mısıra araştırmalarında koordinatör kurum olmalarının yanı sıra ıslah ve öteki konularda çiftçinin defalarca yanında olduğunu bildiren Cengiz, “Mısıra, nüfus artışına paralel olarak hayvan yemi ve gıda sanayinde de talepler giderek artmaktadır. İklim faktörleri itibarıyla ülkemizin birçok bölgesi mısır üretimine elverişlidir. Buna rağmen uzun süreden beri mısırın ekim alanlarında büyüme olmamıştır. Bunun nedenlerinden biri bambaşka ekolojilere yerinde darı çeşitlerinin geliştirilememesidir.” diye konuştu.

Yerli ve milli! 'Aga' tanıtıldı

Cengiz, bu kapsamda ihtiyaca yanıt verecek yerli çeşitlerin geliştirildiğini ve ilk önce Marmara Bölgesi edinmek üzere Türkiye şartlarına yerinde yüksek verimli mısırların çiftçinin hizmetine sunulduğunu sözlerine ekledi.

Yerli ve milli! 'Aga' tanıtıldı

Enstitü Ar-Ge Koordinatörü Ahmet Duman da yerli ve milli mısır çeşitlerinin başvuru formu oranlarının istenilen seviyede olmadığını ve bunları arttırmaya çalıştıklarını anlattı.

Yerli ve milli! 'Aga' tanıtıldı

“Aga” çeşidinin öbür bölgelerde ekim çalışmalarının yapıldığını ve yüksek verim elde edildiğini aktaran Duman, “Konya’da, İzmir’de 13-14 tonları gördük. Bir bitki yaklaşık iki kilogram, dönüme 7 bin bitki ektiniz 14 ton. Aga yüzde 15 selüloz oranıyla Türkiye’de ender çeşitlerden biri. Hayvanınızı çok iyi besleyebilirsiniz. Belki de bu bitkiden hayvanınıza 100 kilogram verdiğiniz beslenme değerini öteki türlerden 300 kilogram verdiğinizde alamayacaksınız.” ifadesini kullandı.

Yerli ve milli! 'Aga' tanıtıldı

Duman, çalışmalar kapsamında danelik mısırın yanı sıra Türkiye’nin çoğu uygun ürün verimliliğinde tonları geçen buğday çeşitleri geliştirdiklerine değinerek, firmalara ve çiftçilere yerli ve ulusal ürünlere rağbet göstermeleri çağırısında bulundu. Konuşmaların peşinde katılımcılarla “Aga” mısırının ekili olduğu alanda incelemelerde bulunuldu, yetkililer ürün hakkında merak edilen soruları cevapladı.

Yerli ve milli! 'Aga' tanıtıldı

Etkinliğe, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir, Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, akademisyenler, Tarım il ve ilçe müdürlüklerinden yetkililer ile çiftçiler katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here