Yeryüzündeki Cennet Antalya

0
8
Yeryüzündeki Cennet Antalya
Yeryüzündeki Cennet Antalya
Yeryüzündeki Cennet Antalya

Denizi, doğası, gece hayatıyla turizmin kalbi unvanını ardına kadar adalet eden Antalya yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği şehir. Kanyonları, akarsuları, göl ve mağaralarıyla oldukça geniş yelpazeye sahip olan Antalya’da bir tatilden beklediğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

Kahverengi Tabela Sevenlerin Şehri Antalya

Kahverengi tabela sevenlerin şehri olan Antalya Türkiye’nin en çok antik kenti olan şehridir.Verimli toprağı,iklimi ve Akdeniz’deki konumu sebebiyle geçmişten günümüze uygarlıkların cazibe merkezi olmuştur.Müzeleri ve antik kentleriyle birlikte,karstik yapısından nedeniyle mağara ve şelaleler şehri olan Antalya’da deniz kenarında güneşin tadını çıkartırken,yüksek dağlarında kayak yapabilirsiniz.

Yeryüzündeki Cennet Antalya

Bilimin ışığında Karain ve Beldibi mağaralarından elde edilen verilere kadar Antalya’nın tarihi paleolitik ve mezolitik döneme değin inmektedir. Ilıman iklimi ve stratejik konumu nedeniyle çoğu uygarlığın geçtiği şehirde hepsinden izler bulmak mümkün.Likya uygarlığından kalan antik kentler de Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalan yapılar da görülmeye layık.

Şehirde Altın Portakal Film Festivali ve Piyano Festivali başta almak üzere epeyce değişik kültür sanat etkinlikleri yapılıyor.Kongre turizminin başkenti olmasından dolayı konaklama açısından dünyanın en iyi otellerine de sahip olan bir şehir halkı.

Antalya’nın Gözbebeği Kaleiçi
Yeryüzündeki Cennet Antalya

Mavi bayraklı plajın maksimum olduğu şehirlerin başında yer alan Antalya’nın yat limanının da bulunduğu Kaleiçi bölgesi SİT alanıdır.Tarihi Antalya evleri ve yaşam tarzına tanıklık edebileceğiniz bölge,etnografya müzesi gibi,şehrin kültürü hakkında us edinmenizi sağlıyor.Daha fazla Selçuklu ve Osmanlı yapıları bulunan alan,ağırlama ve alışveriş sevenlerin de ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Rafting,dalış,trekking,su sporları,yamaç paraşütü gibi aksiyonun her çeşidi yer alan şehirde çocuklu aileler için de oldukça pozitif aquapark bulunuyor.

Tarih Doğa Faaliyetler Şehri
Yeryüzündeki Cennet Antalya

Antalya merkezde doğada süre vermek için Düden ve Kurşunlu şelaleleri; denize girmek için Lara ve Konyaaltı plajları seçim edilebilecekken; tarih severler için Aspendos Antik Kenti ve Antalya Arkeoloji Müzesi herkesin görmesi gereken duraklar.Aspendos tiyatrosunda düzenlenen etkinliklere katılma fırsatı yakalarsanız gerçekten fazla şanslısınız demektir.Yapılacaklar listemin başında fırsat yaratamadığım,Aspendos’da opera kulak vermek var ve en kısa sürede gerçekleştirebilmeyi umut ediyorum.

Antalya’nın Sevimli İlçeleri

Şehir merkezi ve ilçeleriyle her noktası alımlı olan Antalya’nın en görülmeye değerinde ilçe ve beldeleri Side, Alanya, Kaş, Olympos, Kemer…

Alanya Damlataş Mağarası,Dim Çayı,kalesi,Astım Mağarası ve yaylalarıyla ön planda olurken;Side bölgesi antik kenti ve mavi bayraklı plajlarıyla dikkati çekiyor.

Yeryüzündeki Cennet Antalya

Demre bölgesi Myra Antik Kenti,Noel Baba Kilisesi ile ön olanda olurken;Manavgat kanyonları ve şelalesiyle görülmeye değerinde.

Kumluca ilçesine yakın Olympos, Adrasan ve Çıralı da pak denizi, antik kentleri ve Likya yolunun en güzel rotalarından olan Gelidonya Feneri’nin de güzel manzarasına ev sahipliği yapmasıyla bilhassa doğada zaman geçirmeyi sevenlerin gözde rotası…

Yeryüzündeki Cennet Antalya

Son dönemde adından çoğu kez laf ettiren Kaş, mükemmel koylara konut sahipliği yapıyor. Her geçen sene yeni mekanların açıldığı bölgede oldukça gösterişli restoranlar ve butik oteller hizmet vermekte. Yeşilçam filmlerine sık sık mekan olan Patara’nın bulunduğu Kaş, dalış meraklıları için akla gelen ilk yerlerden…

Yeryüzündeki Cennet Antalya

Antalya turizm değin, tarımıyla da ülkemiz için manâlı bir kent. Finike gibi adını daha çok tarımla duyduğumuz ilçeleri de yer alan Antalya verimli toprakları ve ılıman iklimiyle tarım alanında da ülkemiz için fazla önemli bir noktada bulunuyor.

Antalya’da Yeme İçme ve Konaklama
Yeryüzündeki Cennet Antalya

Tanıdık Olmayan turistlerin en fazla ziyaret ettiği Antalya’da dünya mutfağı yapan iddialı mekanların yanına, bölgesel mutfaklar ve alanında bilirkişi şeflerin bulunduğu yıllara meydan okuyan restoranlar da bulunuyor.

Turizmin kalbi unvanının hakkını veren şehirde dünya standartlarında hizmet sunuluyor. Konaklama, eğlence ve restoran açısından epeyce gösterişli olan Antalya’da her bütçe ve zevke tarafından tatil imkanı var.
Antalya’da antik kentleri gezmeden, bir etkinliğe katılmadan, müthiş denizinde yüzmeden ve yolları azıcık engebeli olan Altınbeşik mağarasını görmeden dönmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here