YouTube içerik üretenlere ödeme konusunda yeni şartlar getirdi

0
35
YouTube içerik üretenlere ödeme konusunda yeni şartlar getirdi
YouTube içerik üretenlere ödeme konusunda yeni şartlar getirdi

Dünyanın en büyük video paylaşım platformları içerisinde yer alan YouTube, ödeme konusunda fazlasıyla bonkör davranıyor. Bilhassa son dönemlerde bu tür ödemelerde gözle görülür bir büyüme var. YouTube’un Küresel Müzik Birimi Başkanı Lyor Cohen içerik üreten kişilere ödemelerde 4 milyar doları bulduklarını söyledi.

Google platformu olan YouTube az daha her şeyi içerik üreticilere borçlu. Onların yayınladığı içerikler doğru büyük bir gelir sağlanabiliyor. Sağlanan gelirlerin neredeyse yüzde 30 gibi bir bölümü içerik üreticilere dağıtılıyor. Bunun kayda değer bir bölümü reklamlardan geliyordu.

Platform göre yapılan bir açıklamaya tarafından yeni bir kaide daha belirlendi. Bu kurala göre isteyen herkes içerikleri üzerinden kazanamayacak. Haziran ayı itibarıyla kalabalık kurallarını ihlal edenler bu cins gelirlerden faydalanamayacak.

YouTube’dan para kazanmak için kullanılacak hesabın hiçbir şekilde kalabalık kurallarını ihlal etmemiş olması gerekiyor. Huysuz halde herhangi bir ödeme yapılmayacak. Bu konuda abone ya da izlenme sayısına bakılmayacak. Uygulamanın ne kadar elastik davranacağı ise ilerleyen zamanlarda daha net görülecek.

Güvenliğini gözetmek için de ek tedbirler bölge YouTube, bu konuda içerik üreticilerin de itinalı olması gerektiğini düşünüyor. YouTube İş Ortaklığı Programı güncellemesi ile birlikte yeni yükümlülükler ortaya atılmış oldu. Ayrıca Premium kullanan birey sayısında da kayda değer bir çoğalma yaşandığı açıklama ediliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here