Yunanistan’da zirve paniği

0
48
Yunanistan'da zirve paniği
Yunanistan'da zirve paniği

Yunanistan, 14 Haziran’da Brüksel’de gerçekleşecek NATO Liderler Zirvesi’yle ilgili üzüntü yaşıyor. Yunan basınına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerikan Başkanı Joe Biden ile görüşeceği gün Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile de görüşecek olması büyük tartma taşıyor.

Yunan Real News gazetesi, liderler zirvesine ilişkin “Erdoğan, eğer Biden’dan önce Miçotakis ile görüşürse kartlarını açmak için Biden ile görüşmeyi bekleyecek. Eğer Miçotakis’ten önce Biden ile görüşürse, o zaman da bu görüşmenin sonucu Miçotakis ile görüşmesini büyük ölçüde etkileyecek” yorumunu yaptı.

Yunan Kathimerini gazetesi ise Brüksel’deki Erdoğan-Miçotakis görüşmesinin iki liderin önceki görüşmelerinden öbür olacağını kaydetti. Gazeteye tarafından hazırlıklar, iki liderin yalnızca birer egzersiz arkadaşının da hazır bulunacağı bir ortamda baş başa bir araya gelmeleri yönünde.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile en son 4 Aralık 2019’da Londra’daki NATO zirvesi esnasında yüz yüzde görüşmüştü. Yunanistan’da Almanya’nın 23 Haziran’da düzenleyeceği Libya konulu ikinci Berlin Konferansı’na da davet edilmemenin öfkesi de büyüyor.

Yunan Proto Thema gazetesi, “Libya için Alman kalleşliği” başlıklı haberinde, “Almanya, Berlin Konferansı konusunda Türkiye ile anlaşmaya varılmış. Görünüşe Göre Merkel, Yunanistan’ın kendisinden onay almadan Darı ile deniz yetki sınırlarını belirleyen uzlaşma imzalamasını halen hazmedemedi” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here