Zerzevan Kalesi, az önce açıklanmadı fakat dünyayı şaşırtacak sembollerle dolu

0
12
Zerzevan Kalesi, az önce açıklanmadı fakat dünyayı şaşırtacak sembollerle dolu
Zerzevan Kalesi, az önce açıklanmadı fakat dünyayı şaşırtacak sembollerle dolu

Diyarbakır’da “Güneşin doğuşu Nemrut’ta, batışı ise Zerzevan’da izlenir” deniliyor fakat esas mesele güneş battıktan sonradan görülenlerde gizli… Geçtiğimiz günlerde Zerzevan Kalesi’nde “2021 Uluslararası Diyarbakır Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği”nde bulunduk. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK, Türkiye Uzay Ajansı gibi kurumlarca desteklenen faaliyet; yüzleri fezaya çevirdiği gibi gizli arkeolojik mirasa da dikkatleri çekti. Zira üç bin yıllık Roma yapısı kalede, asırlar her tarafında yıldızlara “dokunulmuştu”…

Bugünlerde Rothschild ve Rockefeller gibi ailelerin son kuşak temsilcilerinin ziyaret ettiği iddialarıyla gündeme gelen kale, Mithras Tapınağı’na ev sahipliği yapıyor.

KÜLT YAPILARI ETKİLEDİ
Antik kaynaklarda bile hakkında data olmayan Zerzevan Kalesini ve burada yer alan dünyanın en iyi korunmuş Mithras Tapınağı’nı beraber gezdiğimiz Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, sahada güneş sistemini anlatan şekiller ve gezegen simgelerinin yanında çoğu anlaşılamayan semboller bulduklarını açıklama ederek “Kaledeki askerlerin bu dek gökyüzü merakı olamaz. Bütün bunlar muhtemelen Mithras kültü ile alakalı” diyerek sırlı yapıya şive yapıyor. Günümüzdeki kült teşkilatlara da ilham veren Mithra inancında, gök cisimlerine öbür bir ağırlık veriliyor. Dinin yedi olgunlaşma ritüelinin ismi, ayrı bir gezegen adıyla ifade ediliyor. Zerzevan da, bu sebeple tarih boyunca astronomik gözlemlerin merkezi oluyor.

UZAYLA ALAKALI ÖZEL BULUNTULAR ÇIKTI
Coşkun “Mithra kültürünün burada olması tesadüf yok. Zerzevan’da gözlemler de yapılmış” diyor. Ama buna dair bir gözlem aleti bulamadıklarını söylüyor. gerçi “Uzayla alakalı özel buluntular var” ifadesini kullanıyor. Ama detayları açıklamaktan ısrarla kaçınıyor.
Mithra dininin Roma İmparatorluğundan çok evvel var olduğunu fakat o dönemde yasaklanınca ezoterik bir hâle dönüştüğünü ve Hristiyanlığı da etkilediğini kaydeden Coşkun, “Dünyada bilinen 22 tane Mithras tapınağı var. En doğudaki burası, en batıdaki ise Londra’da… Genelde aristokratlar, varlıklı tüccarlar, generaller ve bazı Roma imparatorlukları buna emrindeki. Tüm ayinleri bakımlı. Dünya üstünde bir Mithrasçı değil ancak içeride ne yapıldığını açıklasın” diyor fakat sırlı dinin bugünün kült yapılarına ilham verdiğini de söylemeyi dikkatsizlik etmiyor:

“Günümüzdekiler de dâhil tüm ezoterik yapılanmaların ilham kaynağı Mithras’tır.”

ÇÖZÜLEMEYEN SEMBOLLER ÇIKIYOR
Zerzevan’da bulunan eserler arasında yaşam ağaçlı Asur mühründen ok uçlarına, kolyelerden ameliyat aletlerine değin yüzlerce nesnenin yanında fazla sayıda sembol görülüyor. Lakin yıkıntıilginç bir şekilde kalede yazılı tek bir eser çıkmıyor. Doç. Dr. Aytaç Coşkun “Zezevan’ı yedi yıldır kazıyoruz. Her yerden semboller çıkıyor fakat yazıt değil”DÜNYA dedikten sonradan, kalede bulunan yer altı şehrini şu sözlerle anlatıyor: Yer üstü şehri görünüyor lakin bundan başka devasa yer altı galerileri mevcut. Varlığını biliyoruz fakat demin ulaşamadık. Olur Ya de inanç maksadıyla üretilmiş dar ibadethaneler olabilir.

MÜZESİ GELİYOR
639’da Hazreti Ömer’in ordularınca fethedilen Zerzevan Kalesi’nde, o günden sonradan âdeta hayat durmuş. Kısa aralıklar hariç takriben 1400 yıl kimsenin yaşamadığı kalede, kalıntılar korunmuş. 2014’te  Zerzevan’da ilk kazılara başlayan da her şey yerli uygun bulunmuş. Öyle ki 1500 takvim çatı kiremitlerinin bile öylece kaldığı görülmüş. Yedi senedir aralıksız kazılarda takriben 1.200 eser bulundu. Bu eserlerle iki üç yıl içerisinde kale civarında bir “Zerzevan Müzesi” kurulması planlanıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
Abone Ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here