Zihin Belgeseli Son Bölümüyle TRT Avaz’da

0
10
Zihin Belgeseli Son Bölümüyle TRT Avaz’da
Zihin Belgeseli Son Bölümüyle TRT Avaz’da

Devlet arşivlerini inceleyerek, ilk elden öğrenilen bilgiler ışığında bir belgesel serisi hazırlayan TRT Avaz, bu belgeli serisiyle Osmanlı Devleti’ni içten şekilde tanıtmayı amaçlıyor. Sunuculuğunu Pelin Çift ve Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal’ın üstlendiği toplamda 13 bölümden oluşan belgeli programı “Fikir”, son bölümüyle bu akşam saat 20.30’da TRT Avaz’da izleyiciyle buluşacak.

Anadolu İmam Hatip Lisesi Musiki Projesi Öğrencileri TRT Müzik'te!Anadolu İmam Konuşmacı Lisesi Musiki Projesi Öğrencileri TRT Müzik’te!

Osmanlı merhameti konuşulacak

Osmanlı Devleti’nin merhametinin özel belgeler eşliğinde anlatıldığı son bölümde, Devlet Arşivleri Başkan Yardımcısı Cevat Ekici, Doç. Dr. Tuğba Belenli, Prof. Dr. M. Ali Bilmek ve Devlet Arşivleri Daire Başkanı Mustafa Afşar röportajlarıyla programa katkı sağlayacak. Kuş sarayları, ormanlara verilen tartma, eytam sandıkları ve canlılara bahşedilen değerin ele alındığı bölümde, Devlet Arşivleri Başkanı Prof. Dr. Uğur Ünal Sultan II. Mustafa’nın sefere dışarı giden orduya hiçbir canlıya zarar verilmemesi ile ilgili ferman yayınlamasını anlatacak.

Orijinal belgeler ışığında Osmanlı Devleti anlatıldı

TRT İç Yapımlar kadar yapımı gerçekleştirilen belgelere dayanan, Devlet Arşivleri Başkanlığı’nda yer alan orijinal belgeler eşliğinde Osmanlı Devleti’ni doğru bir şekilde tanıtmayı amaçladı. Alanında uzman isimlerle ve tarihçi akademisyenlerle yapılan röportajlarla desteklenen belgelere dayanan serisi, her bölümde Osmanlı Devleti’ni bir başlık aşağı inceledi. Osmanlı Devleti’ni her yönüyle tanıtmayı hedefleyen belgelere dayanan; “Devlet”, “Adalet”, “Fetihler”, “Denizcilik”, “Kanun Devleti”, “Savaş”, “Halk Sistemi”, “İstihbarat”, “Darbe”, “Cihanpenah”, “Muavenet”,  “Surre” ve “Merhamet” isimli 13 bölümden oluşuyor. Belgeselin danışman ekibinde Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Togay Seçkin Birbudak, Devlet Arşivleri Başkanlığı Dış İlişkiler ve Tanıtım Dairesi Başkanı Cevat Ekici ve Personel ve Eğitim Dairesi Başkanı Mustafa Afşar isimleri yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here