Zilhicce ayı ibadetleri ve faziletleri Diyanet… 2021 Zilhicce orucu ne zaman tutulur?

0
10
Cuma hutbesi 2 Temmuz 2021 Cuma… Diyanet bu hafta Cuma hutbesinin konusunu duyurdu
Cuma hutbesi 2 Temmuz 2021 Cuma… Diyanet bu hafta Cuma hutbesinin konusunu duyurdu

‘Hac ayı’ anlamına gelen Zilhicce’de kurban ibadeti de gerçekleştiriliyor. Bu ay içerisinde çeşitli ibadetler yapacak olanlar Diyanet’in konuya ilişkin görüşlerini araştırmayı sürdürüyor. İşte kutsal ışık halkası ilgili bilinmesi gerekenler…

ZİLHİCCE AYI İBADETLERİ

İbn Abbas’ın, “Bilinen günlerde Allah’ın ismini zikretsinler” âyetinde geçen (el-Hac 22/28) “bilinen günler” ifadesini de zilhiccenin birincil on günü ya da teşrik günleri diye yorumladığı nakledilir.

Hz. Peygamber’in, “Allah katında ibadet edilecek -sâlih amel işlenecek- günler içinde zilhiccenin birincil on gününden daha hayırlısı yoktur” (Buhârî, “.Îdeyn”, 11; Tirmizî, “Savm”, 52; Ebû Dâvûd, “Savm”, 61);

Allah katında zilhiccenin birincil on gününde yapılan amellerden daha değerlisi yoktur; bugünlerde tesbihi çok yapın; tahmîdi, tehlîli ve tekbiri çok söyleyin” buyurduğu nakledilir (şevkânî, Neylü’l-ev¹âr, III, 354).

Resûl-i Ekrem zilhiccenin birincil dokuz günü kesintisiz oruç tuttuğu için bu günlerde oruç yakalamak müstehaptır.

ZİLHİCCE AYI FAZİLETLERİ DİYANET

Fecr suresinin 2. âyetinde geçen “on gece” ile, seçim edilen yoruma göre, hac ayı olan Zilhicce’nin ilk on gecesi kastedilmiştir (Râzî, Mefâtîhu’l-ğayb, XXXI, 163). Zilhicce’nin ilk on gününün faziletine işaretle, Hz. Peygamber (s.a.s.); “Allah katında şu on günde işlenecek salih amelden daha şirin bir amel yoktur.” buyurmuş, sahabîler, “Ey Allah’ın Resûlü! Allah uğrunda yapılacak cihattan da mı üstündür? “ diye sormuşlar. Bunun üzerine Resûlullah (s.a.s.); “Evet, Allah yolunda cihat etmekten de. Ama malını ve canını tehlikeye atarak cihada çıkan, şehit olup dönmeyen kimsenin cihadı başka. (O, bundan üstündür.)” (Buhârî, Îdeyn, 11) buyurmuştur.

Zilhicce’nin bu on gününün fazileti hac ibadetinin bu ayda yapılmasından kaynaklanmaktadır (İbn Hacer, Feth, II, 459). Zira bu günlerde hac ibadetinin bir kısım menâsiki yapılmakta bir kısmı da (ziyaret tavafı, iblis yergi gibi) gerisinde gelen teşrik günlerinde gerçekleştirilmektedir. Zilhicce ayının dokuzuncu günü olan kurban bayramının arefesinde tutulan orucun da fazla faziletli olduğu rivayetlerde zikredilmiştir (Müslim, Sıyâm, 196, 197; Ebû Dâvûd, Savm, 64; Tirmizî, Savm, 46).

ZİLHİCCE ORUCU NE SÜRE TUTULUR?

Zilhiccenin birincil dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir. Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde manâlı bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak “Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer takvim günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur.” (Müslim, Sıyâm, 196-197) buyurmuştur. Lakin hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, bıkkınlık ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur (Ebû Dâvûd, Savm, 64).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here