10. Boğaziçi Sinema Festivali’nde Laz Diaz, Masterclass Gerçekleştirildi

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nde Laz Diaz, Masterclass Gerçekleştirildi

ABONE OL
Ekim 23, 2022 23:18
10. Boğaziçi Sinema Festivali’nde Laz Diaz, Masterclass Gerçekleştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bu yıl 10’uncu defa düzenlenen Boğaziçi Sinema Festivali’nin sanayi kısmı olan Bosphorus Sinema Lab kapsamında “The Woman Who Left”, “From What is Before”, “When The Waves are Gone” sinemalarının Filipinli direktörü Lav Diaz, masterclass gerçekleştirdi.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 10. Boğaziçi Sinema Festivali’nde 23 Ekim Pazar günü Atlas 1948 Sineması’nda Lav Diaz masterclass verdi. Venedik Sinema Festivali’nde 2016 yılında “Altın Aslan” ve 2014 yılında Locarno Sinema Festivali’nde en uygun sinema kategorisinde “Altın Leopar” mükafatlarını alan ve 10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin açılış gecesinde “Onur Ödülü” takdim edilen Diaz’ın masterclass’ına iştirak ağır oldu. Usta direktör, aktiflikte kendi tecrübelerini aktarmasının yanı sıra seyircilerin sorularını yanıtladı. Aktifliğin moderatörlüğünü ise Boğaziçi Sinema Şenliği Artistik Yöneticisi Emrah Kılıç yaptı.

Festivalin Onur Konuğu olarak açılış merasiminde ödül alan Lav Diaz, sinemalarının yaratım etabında yalnızca karakterlerini ve öykülerini düşündüğünü, izleyiciyi düşünmediğini belirtti. Diaz, “Süreç içinde yazıyorum. Karakterleri öyküye, bir kutuya koyuyorum ve açıyorum. Rastgele bir storyboard yok.” diye konuştu.

Lav Diaz, ilham aldığı noktaları “Ben de fotoğrafçıyım, oradan öğrendim. Lokasyonların evvelce haritalanması çok değerli. Edebiyattan etkilenirim. Yapım sürecinde çok okurum. Haberlerden de ilham alırım. Müelliflerin yaratıcı bloglarını takip ederim.” sözleriyle anlatırken, bir ses yahut kokunun da esin olabileceğini vurguladı.

“Gözlemci OImak Benim İçin İdeoloji Gibi”

Diaz, uzun sinemaları yaparken özel bir maksadının olup olmadığı sorusunu “Gözlemci olmak benim için ideoloji üzere. Bir köşede oturup her şeyi izliyorsun. Benim sinemam piyasa için değil, sinemam da yavaş sinema değil. Ben bir kıssa anlatıcısıyım.” diyerek yanıtladı. Sinemalarındaki yer tercihini de titizlikle yürüttüğünü vurgulayan Filipinli direktör, her sinemasının iki, üç ay yer aramakla geçtiğini kelamlarına ekledi. Yaptığı işlerden asla keyifli olmadığını söz eden Lav Diaz, bu bahiste kendisine karşı acımasız olduğunu söyledi.

“İlk Sinemamı Ödünç Kamerayla Çektim”

İlk sinemasını çekme sürecinden bahseden Diaz, işlerinin birçoklarında yalnız olduğunu belirtirken, Filipinli bir ailenin gelişimini anlatan birinci sinemasını New York’ta gazetecilik yapıp, hafta sonları da garson olarak çalıştığı bir devirde ödünç kamerayla çektiğini söyledi.

“Yaşam İçin Kıymetli Olan Her Şey Bir His ile Başlar”

Sinemada kendini söz etme formunun geldiği kültüre de bağlı olduğunu söyleyen Diaz, sinema lisanıyla ilgili “Benim için bir his, bir fikirden daha kıymetlidir. Hayat için değerli olan her şey bir his ile başlar ve fikir daha sonra gelir.” tabirlerine yer verdi. Ayrıyeten sinemanın her vakit umut inşa ettiğini lisana getiren Lav Diaz, sinemalarla ilgili “Bırakıyorsun gidiyor ve bir yerde resen duruyor aslında. Durduğu noktada kendi hayatına sahip.” diye konuştu.

Lav Diaz, “Hayata küçük şeylerle başlamak lazım. Büyük şeyleri oluşturanlar da esasen bunlar.” diyerek masterclass’ı sonlandırdı.

Festival Biletleri Mobilet’te!

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin sinema gösterimleri fiziki olarak Atlas 1948 Sineması, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Şenlik biletleri 30 TL, belgesel ve kısa sinema gösterimleri ise 20 TL olmak üzere mobilet üzerinden satışa sunuluyor. Ayrıyeten biletler, şenlik mühletince Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması gişelerinden de alınabilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün takviyesi, VakıfBank’ın Ana Sponsorluğu, TRT’nin Kurumsal İş Paydaşlığı, Anadolu Ajansı’nın Küresel İrtibat İştiraki ile gerçekleşecek “10. Boğaziçi Sinema Festivali” ile ilgili tüm gelişmelere ve şenliğe dair yeni haberlere bogazicifilmfestivali ve şenliğin resmî toplumsal medya hesapları üzerinden erişilebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.