Bartın maden faciası soruşturmasında son durum: 8 kişi tutuklandı

ABONE OL
Temmuz 6, 2023 09:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bartın’da Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Kuruluş Müdürlüğü’ne ilişkin maden ocağında 41 madencinin ömrünü yitirmesi, 11 emekçinin yaralanmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 25 kişi için gözaltı kararı verildi.

24 kişi gözaltına alınırken, İstanbul’da bulunan 1 kişi ise daha sonra gözaltına alınacak. Amasra İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tabirleri alınan 24 bireye, ihmaller ve mevzuat gereği alınması gereken önlemlerin neden alınmadığı soruldu. Emniyet, 242 sayfalık evrak hazırladı.

ÖN RAPOR HAZIRLANDI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen 6 savcı ile eksper heyeti maden ocağında incelemelerde bulundu. Maden, jeoloji, jeofizik, elektrik ve makine mühendisleriyle iş güvenliği uzmanından oluşan 7 kişilik eksper heyeti, 28 sayfalık ön inceleme raporu hazırlayarak, Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti. Raporda, “İş kazası, eksi 320 kalın damar tavan yolundaki patlatma çalışma kaynaklı olarak meydana gelmiş, grizu ve kömür tozu patlamasını içeren bir patlamadır” sözüne yer verildi.

Ön raporda, hayata geçmeyen yatırım ve iyileştirmelerin kazanın meydana gelmesinde değerli rol aldığı belirtilerek, “Havalandırma sistemi kâfi ve tesirli olsaydı olayın meydana gelmesi önlenirdi. Metan drenajı uygulaması hayata geçirilmiş olsaydı meydana gelen kaza olayı önlenebilirdi. Tozla çaba faal yapılsaydı, meydana gelen kazanın tesiri daha az olabilirdi” tespitlerinde bulunuldu. Ayrıyeten, “Denetleme düzeneğinin gereken aktifliği sağlayamadığının net görüldüğü, bunun da kazanın meydana gelmesinde tesiri olduğu” açıklandı.

8 KİŞİ TUTUKLANDI 

Şüpheliler emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 12’si savcılıktan hür bırakıldı. Nöbetçi mahkemeye çıkarılan 12 şüpheliden TTK Amasra Kuruluş Müdürü Cihat Özdemir, TTK Amasra Kuruluş İşletme Müdürü Selçuk Ekmekçi, teknikten sorumlu kurum müdür yardımcısı Salih Atmaca, TTK Amasra Kurum İşletme Baş Mühendisi Mehmet Tural, iş güvenliği şube müdür vekili Volkan Soylu, maden mühendisi Levent Aydın, maden mühendisi İbrahim Hakan Mengeş, emniyet mühendisi Şahan Kahraman tutuklandı. 4 kuşkulu ise yurt dışı yasağı ve isimli denetimle özgür bırakıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.