Yaz aylarında ortaya çıkabiliyor! Sıcak ödemi kendini böyle gösteriyor…

Yaz aylarında ortaya çıkabiliyor! Sıcak ödemi kendini böyle gösteriyor…

ABONE OL
Temmuz 28, 2023 02:00
Yaz aylarında ortaya çıkabiliyor! Sıcak ödemi kendini böyle gösteriyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul’da davet merkezinde çalışan Caner Arık, 21 Ağustos’ta tatil için memleketi Zonguldak’a geldi. Meteoroloji bilgilerine nazaran, nem oranının en yüksek olduğu günlerde denize giden Arık, 23 Ağustos’ta başında şişlik oluştuğunu fark etti. Sonraki gün Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne giden Caner Arık’ı, Acil Tıp Uzmanı Dr. Abdullah Cüneyt Hocagil ile birçok tabip muayene etti. Muayene sonucunda çoklukla el ve ayaklarda görülen, ‘sıcak ödemi’ olarak isimlendirilen hastalığın, Arık’ın saçlı derisinde meydana geldiği kanısına varıldı.

Alerji tedavisine de cevap vermeyen Arık, daha sonra meskenine gönderildi. Rahatsızlık makus huylu olmadığı için rastgele bir tedavi uygulanmadı. Arık’ın başından yüzüne inen ödemlerin kendi kendine geçmesinin beklendiği belirtildi. Caner Arık’ın rahatsızlığı ile ilgili bilimsel çalışma yapılmasına da karar verildi, bu doğrultuda gerekli müsaadeler alındı.

‘Şişliğin sıcak ödemi olduğuna karar verdik’

Salı günü Türkiye’deki en yüksek nem oranının Zonguldak’ta olduğuna dikkat çeken Dr. Abdullah Hocagil, “Hastamız, 2 gün üst üste denize gitmiş. Denize gittikten sonra başında şapkası varmış. Güneşte, deniz kenarında beklerken başında bir ödem oluşmuş. Hasta bize başındaki ödem yakınmasıyla geldi. Biz araştırdık ve hiçbir halde hastanın kliniğini diğer bir şeyle açıklayamadık. Bedende lokalize ödem yapacak nedenleri dışladıktan sonra hastanın alnındaki şişliğin ‘sıcak ödemi’ olduğuna karar verdik. Buna yönelik tedavilere başladık” dedi.

‘Daha evvel bu türlü bir olayla karşılaşmadık’

Sıcak ödeminin sıcak havalarda el ve ayaklarda görüldüğünü anlatan Dr. Hocagil, “Bu hastamızda saçlı deride önemli bir ödem vardı. Biz de bunu literatürde araştırdık. Çok ender olan bir durum olduğuna karar verdik. Dışlama teşhisinden sonra başka tetkiklerini yapıp, öteki nedenlerin olmadığını saptadıktan sonra sıcağa bağlı ödem oluştuğunu belirledik. Hastamızda da olumlu cevap aldık, bu durumu milletlerarası bir kongrede az görülen sıcağa bağlı baş derisindeki cilt ödemi olarak yayınlayacağız.

Daha evvel bu türlü bir olay ile karşılaşmadık. Çoklukla sıcak acillerine bağlı ödem, ayak ve ellerde görülen bir şey. Yer çekiminin tesirine bağlı genişleyen kan damarları içerisinde, sıvı hücreler ortası boşluğa çıkar. Bu hastamız, deniz kenarında uzandığında, başında dolanımı engelleyecek şapka olduğu sırada, bu durum gerçekleşmiş. Bu nedenle farklı bir vaka” diye konuştu.

Sıklıkla yüzmeye gittiğini belirten Caner Arık ise “Salı akşamı aynaya baktığımda, başımda bir ödem durumu hissettim. ‘Sabaha geçer’ diye düşündüm fakat ilerleme oldu. Gün içinde daha da ilerleyince, acile gitmek zorunda kaldım. Birçok hekim gelerek sorular sordu. Sıcağa bağlı ödem oluşabileceğini söylediler. Şu anda biraz gerilemiş durumda. İlerleyen günlerde daha uygun olacak inşallah. Hayatımı birinci etapta çok etkilemedi, fizikî olarak güzeldim. Yalnızca başımda farklı bir durum olduğu için doluluk hissi vardı dün prestijiyle bitkinlik, iştahsızlık üzere bir durum oluştu” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.