2 milimetreden küçük deniz canlısından da mikroplastik çıktı

ABONE OL
Temmuz 4, 2023 15:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Su Eserleri Fakültesi Mikroplastik Araştırma Kümesi, denizlerde 5 milimetreden daha küçük plastik parçacıklar olan mikroplastik kirliliğini araştırıyor. Irmak ağzı ve kıyısal bölgelerden alınan deniz suyu ve sediman örnekleri incelenerek mikroplastiklerin kompozisyonu, dağılımı ve mümkün kaynakları belirleniyor. Proje kapsamında yürütülen deneysel çalışmalarla mikroplastiklerin deniz besin zincirinin fonksiyonuna tesirlerini pahalandıran grup, ileri görüntüleme ve tahlil teknikleriyle plastiklerin mümkün kaynaklarını belirliyor. Araştırmalarda; Karadeniz’de kilometrekarede 1 milyonun üzerinde tespit edilen mikroplastikler ortalarında hamsi, palamut, mezgit, barbun ve istavrit üzere 12 balık çeşidinde görüldü. 2 milimetreden küçük zooplankton tipi ‘kopepod’ isimli deniz canlısında da tespit edilen mikroplastiklerin, besin zincirinin birinci halkasına kadar ulaştığını belirlendi.

‘TÜRKİYE DENİZLERİNDE BİRİNCİ SEFER TESPİT EDİLDİ’

RTEÜ Mikroplastik Araştırma Kümesi grup başkanı ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan, Türkiye denizlerinde hamsinin beslendiği milimetrik boyutlardaki ‘kopepod’ isimli zooplanktonların da mikroplastik tükettiğini birinci kere tespit ettiklerini söyledi. Aytan, “Hem hamsiyi hem de beslendiğini avını araştırdık ve sonucu bilim dünyasıyla paylaştık. Emsal çalışmalar şu ana kadar yalnızca Pasifik Okyanusu’nda yapılmıştı. Karadeniz’deki çalışmayla plastik kirliliğinin öbür bir boyutunu da gözler önüne serdik. Düşündüğümüzün çok daha ötesinde sonuçlar ortaya çıktı. Bu durum, mikroplastik kirliliğinin vardığı korkutucu boyutları ortaya koyuyor. Boyutları küçüldükçe bunları yememe bahtı kalmayacak hamsinin maalesef mikroplastiklerden kaçışı yok” dedi.

‘MİKROORGANİZMALAR DA MİKROPLASTİK TÜKETİYOR’

Mikroplastik kirliliğinin besin zincirinin temeline kadar ulaştığını ve milimetrik boyuttaki canlılarca da tüketildiğini kaydeden Aytan, “Besin zincirinin temelinden başlayarak alakalı kimyasallarla tüm canlılara bulaşıyor ve besin zincirinde tesirleri katlanarak beşere kadar tekrar ulaşıyor. Zooplankton içinde yer alan, ‘kopepod’ olarak isimlendirdiğimiz ve birçok balığın besinini olan bu canlılar küçük böcek gibisi canlılardır. Çalışma sonuçları yalnızca balıkların değil bu mikroorganizmaların da doğal ortamlarında mikroplastik tükettiğini ortaya koydu. Karadeniz, hamsi tarafından domine ediliyor ve hamsi bu canlılardan suyu filtre ederek besleniyor. Hamsi, Karadeniz’deki yüksek mikroplastiğe hem suyu filtre etme yoluyla hem de mikroplastik tüketen avı yoluyla maruz kalıyor. Bu da besin zinciri içerisinde beşere kadar ulaşıyor. Karadeniz’e yolladığımız plastikler bu canlılar aracılığıyla tekrar soframıza ulaşıyorlar” diye konuştu.

‘DENİZEL ORTAMDA MİKROPLASTİKSİZ ALAN YOK’

Aytan, mikroplastiklerin deniz ortamlarında ulaşmadığı nokta kalmadığını lisana getirerek, “Suyu filtre eden canlılar en çok risk altında olanlar zira denizel ortamda mikroplastiksiz bir alan yok. Değişen oran ve tiplerde dağılım gösteriyor. Bu canlılar seçici beslenmediği için bedenlerine aldıkları suyla birlikte her türlü kirleticiyi de bünyelerine alıyor. Mikroplastik küçüldükçe filtrasyon aracılığıyla bu canlının da mikroplastiği alma riski de artıyor. Şu an denize giren plastik durdurulsa bile denize giren plastikler parçalanmaya devam edecek; her geçen gün daha küçük kesimlere, mikro, nano ve tahminen de fenoplastiklere ayrılacaklar. Bu da hiç düşünemediğimiz yollarla canlılarla etkileşim haline girecek demek oluyor” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.