ABD’den Türkiye açıklaması: Türklere itimadımız sonsuz

ABD’den Türkiye açıklaması: Türklere itimadımız sonsuz

ABONE OL
Aralık 1, 2022 13:00
ABD’den Türkiye açıklaması: Türklere itimadımız sonsuz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın toplantısında Rusya‘nın Karadeniz Tahıl Teşebbüsü mutabakatından çekilmesini korkuyla karşıladıklarına, bilhassa gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin bu teşebbüsün durdurulmasından etkileneceğine dikkati çekti.

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, Ukrayna ve Rusya ortasında imzalanan ve milyonlarca ton buğdayın Ukrayna limanlarından çıkarılmasına imkan sağlayan mutabakatın yerine karadan tahıl nakliyatının mümkün olup olmayacağı sorusuna karşılık veren Ned Price, şu sözleri kullandı:

“Ukrayna’nın Tahıl Teşebbüsü yürürlüğe girmeden evvel bile karadan buğdayını nakletme kabiliyeti vardı. Hasebiyle elbette Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının başından beri yalnızca Karadeniz değil kara yolları da makul ölçüde fonksiyonel oldu. Elbette ki Ukraynalı ortaklarımızla kara nakliyatının tesirli olup olmayacağına bakacağız fakat Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden tahıl ihraç etmesinin yerini alabilecek alternatif yok.”

Price, dün itibariyle Karadeniz Tahıl Teşebbüsü kapsamında 9,5 milyon metrik ton tahılın Ukrayna’dan çıkarıldığını ve bunun çoğunluğunun gelişmekte olan ülkelere gittiğini söyledi.

“KARAYOLU SEVKIYATI HAYLİ SIKINTI OLUR”

Price, bu ölçüde büyük ölçüde tahılın Ukrayna’dan kara yoluyla çıkarılması için gerekli olan altyapıyı inşa etmenin ve Rus ataklarının sürdüğü bir ortamda idame etmenin hayli güç olacağını kaydetti.

Bu durumda Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün bir alternatifi olmadığını yineleyen Price, “Rusya’nın bu teşebbüsün önünde durması dünyadan çok önemli ölçüde kınama çekecek” diye konuştu.

Rusya’nın tahıl teşebbüsü kapsamında çıkarılan mahsulün kıymetli bir kısmının Avrupa’ya gittiği tezlerine da cevap veren Price, teşebbüs kapsamında çıkarılan tahılın yüzde 66’sının gelişmekte olan ülkelere gittiğini, yüzde 19’unun ise en az gelişmiş ülkelere gittiğini, hatta gemilerden birinin şu anda iç savaştan ötürü besin kıtlığı yaşanan Etiyopya’ya gittiğini kaydetti.

Price, “Elbette Rusya’yı yalnızca bu muahedenin tarafları olan Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’ye değil, tıpkı vakitte dünyanın geri kalanına da bu çok muhtaçlık duyulan teşebbüsün önünde durmama taahhüdünü yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

“TÜRKLERE İTİMADIMIZ SONSUZ”

Dün 97 yüklü geminin limanda bulunduğunu tabir eden sözcü, 15 geminin giriş için Müşterek Uyum Merkezi’ne giriş kaydı yaptığı, 89 geminin ise programa katılmak üzere müracaat yaptığını belirtti.

Amerikan CNN Televizyonu muhabirinin Türkiye’nin bu muahedeyi sürdürmek üzere efor gösterip göstermediğine yönelik bir sorusuna Price, “Karadeniz’in Tahıl Teşebbüsü konusunda Türklere itimadımız sonsuz. Bu mutabakatın tarafları olan Ukrayna, Birleşmiş Milletler, Türkiye ve hafta sonuna kadar Rusya, 9,5 milyon metrik ton tahılın dünyanın geri kalanına geçişini kolaylaştırmak için birkaç ay boyunca faal bir formda birlikte çalıştı. Gerek bu teşebbüs, gerek Müşterek Uyum Merkezi konusunda Türkiye’nin oynadığı rolü, Türkiye’nin gayretlerini takdir ediyoruz” cevabını verdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.